E-Twinning/Culture Active Lessons projesi kapsamında 14 Aralık 2017 tarihinde Çek Cumhuriyeti ile ikinci görüşmemizi gerçekleştirdik. Bu görüşmede E-Twinning Kulübü öğrencileri okulumuz, Ramazan ayımız ve Türkiye hakkında hazırladıkları videoyu Twinspace’te paylaştılar. Paylaşılan videoyu izleyen Çek Cumhuriyeti öğrencileri daha sonra yapılan hem canlı bağlantıda hem de yazışmalarda öğrencilerimize sorular sordular. Öğrencilerimiz de İngilizceyi aktif kullanarak bu sorulara ve yazışmalara yanıt verdiler. Ayrıca öğrencilerimiz kardeş okulumuzun Çek Cumhuriyeti hakkında hazırladıkları Kahoot oyununu oynayarak bu ülke hakkında daha fazla bilgi edindiler.

E-Twinning Projemizde İkinci Video Konferansımızı Gerçekleştirdik…  

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Okul Psikolojik Danışmanımız Sena ALTUĞ tarafından öğretmenlerimize okul içi sağlıklı eğitim ve öğretim çalışmaları kapsamında öğrencilerimizle etkili iletişim kurmanın temel zemin taşlarını hatırlatmak amacı ile   “Etkili Öğretmenlik ve Ergenlerle İletişim” konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenimiz Sena ALTUĞ’a teşekkürlerimizi sunarız.

Mesleki Eğitim Çalışmalarımız…

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün izni ile 14 Aralık 2017 günü Arkadaşım Kitap Derneği tarafından “Silahını (Oyuncak) Getir Kitabını Al” sloganı ile yapılan ve Türkiye genelinde kitap okuma alışkanlığını yaymayı amaçlayan etkinliğe Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları olarak gerekli duyarlılığı göstermekte tereddüt etmedik ve 1500 öğrenciye Yüz Temel Eser içerisinde yer alan kitaplardan dağıttık.
Etkinlik kapsamında yapılan tanıtım yürüyüşüne Pendik'te bulunan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra okulumuz öğrencileri de katılarak zengin bir kitap şöleni gerçekleştirildi.
Kitap okuyan öğrencilerin her gün artması dileğiyle…

Kitap Bayramına Katıldık

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 10 ve 11. sınıf öğrencileri Yabancı Diller Bölümü tarafından düzenlenen Bilgi Yarışmasında (Quiz Show)  yabancı dil bilgi ve becerilerini sergilediler. 10/A The Independents, 10/B sınıfı The Brilliants, 11/A sınıfı Syrup, 11/B sınıfı The Sleepers adlı gruplar olarak yarıştılar. Öğrencilerimiz İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Rusça olarak yöneltilen genel kültür sorularını yanıtlamaya çalıştılar. Tatlı bir rekabet içinde geçen yarışmanın sonunda The Brilliants grubu en çok soruya doğru yanıt vererek yarışmayı birinci olarak tamamlamışlardır. Quiz Show etkinliğinin sonunda ise öğrencilerimiz İngilizce Tekerlemeler (TONGUE TWISTERS) söylemeye çalışırken keyifli dakikalar geçirdiler.

Yabancı Diller Bölümü Bilgi Yarışması (QUIZ SHOW)

  Öğrencilere farklı kültürler edinerek yurt dışında eğitim fırsatı sunan AFS programının yazılı ve sözlü sınav sonuçları açıklandı. Tüm Türkiye’den binlerce öğrencinin katıldığı sınavda Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerimizden Eren ÖZKAN, Şimal SERT, Arzum BERBER, Burhan Mete ÜZMEZ, Ecem Deniz YETİŞKEN ve Barış BASUT önce yazılı sınavda başarı göstererek sözlü sınava girme hakkı elde etmişlerdi. 9 Aralık 2017 günü yapılan sözlü sınavda öğrencilerimizin tamamı başarı göstererek % 100 başarı elde etmişlerdir. Öğrencilerimizin tamamı AFS DEĞİŞİM ÖĞRENCİSİ olma hakkını elde etmişlerdir. Öğrencilerimiz 2018-2019 eğitim öğretim yılında AFS Değişim Öğrencisi olarak kendi tercih edecekleri bir ülkede eğitim hayatlarını sürdüreceklerdir. Öğrencilerimizi gösterdikleri üstün başarılarından dolayı kutluyor, yeni süreçte şans ve başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

Afs Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı Sınavı’nda % 100 Başarı

12. sınıf öğrencilerimizle Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Nevhan KAYAŞ rehberliğinde armonide tek renk çalışması yani monokrom çalışması gerçekleştirdik. Işık ve gölgeye göre açılan veya koyulaşan renk çalışması görsel algıda tonlama ayırt edebilmeyi sağlayan bir çalışmadır. Gözün doğru bir biçimde görebilmesini sağlayan bu çalışma ile göz kaslarımızı çalıştırarak görsel algımızı geliştirdik.

Monokrom Renk Çalışması

Bu çalışmada sınıf gruplara ayrılarak gruplara konular zarf içerisinde teslim edilir. Öğrencilerin kendi seçtikleri atık malzeme ve boyalarla tasarım çalışması yapar. Grup üyeleri tasarımlarını yaparken Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Nevhan KAYAŞ rehberliğinde ortak bir şekilde tasarıma karar vererek çalışmalarını uyguladılar. Atık malzeme olarak strafor, gazete kâğıdı, pet şişe, şişe kapakları, koli bandı kullanılarak tasarım zemini hazırlandı. Boya ile renklendirildi.

Üç Boyutlu Çalışma

Sosyal Bilimler Bölümü olarak Coğrafya Öğretmenimiz Emre POYRAZ rehberliğinde sıcaklık ve nem ölçümü yapan “Meteoroloji İstasyonu”muzu kurarak meteorolojik ölçümlerin 7/24 yapılabileceği ve öğrencilerimizin bulundukları ortamları izleyebilecekleri ve yaşamlarını buna göre planlayabilecekleri bir öğrenme yaşantısı planlanarak öğrencilerimizin tüm imkânlardan yararlanması sağlanmıştır. Meteorolojik İstasyon günümüz teknolojisine göre tasarlanmıştır. Taşınabilir nitelikte tasarlanan istasyonumuz sayesinde yapılması planlanan il dışı gezilerde de kullanım imkânı sunmaktadır. Böylece öğrencilerimiz bulundukları tüm ortamlarda mevcut sıcaklık ve nem durumunu gözlemleyerek çevre şartlarının değişkenliğini gözlemleyebileceklerdir. Böylece öğrencilerimiz değişen çevre şartlarının bitkiler, hayvanlar ve insanlar üzerindeki etkisini yorumlama imkânı kazandıracaktır.

Sıcaklık ve Nem Ölçümü Yapan “Meteoroloji İstasyonu”muzu Kurduk…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Fen Bilimleri Bölümü olarak “Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor!” sloganıyla çıktık bu yola. Öğrencilerimizin canla başla çalıştığı bu projede öncelikle Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Gamze ERESTİN’den tüm okulu kapsayan bir seminer aldık. Daha sonra her sınıftan görevli öğrencilerimize “Kimler kan bağışında bulunabilir?, Neden kan bağışlamalıyız?” gibi soruların cevaplarını içeren bir eğitim aldırdık. 4-8 Aralık haftasında her gün Pendik Çarşı’daki Kızılay Çadırı yakınlarında halkı bilinçlendirme çalışmaları yaptık. Daha fazla insana ulaşıp çağrıda bulunabilmek için her sınıfın belirlediği sloganlardan oluşan mini bir video çektik. Büyük gün geldiğinde ise okul bahçesi önüne kurulan Kızılay Çadırı ve Kan Alma Aracı önünde bu farkındalığı kazanmış güzel yürekleri beklemeye koyulduk. O soğukta bizleri yalnız bırakmayarak çok erkenden gelen, kanlarıyla bize destek veren velilerimize, 12.sınıf öğrencilerimize, mezunlarımıza ve öğretmenlerimize teşekkürü borç biliriz. Unutmayalım  ki, “Bir kan, üç can…”. Projeye dâhil olan tüm öğrencilerimiz güzel anılar, deneyimler biriktirdi. Derdimiz sadece akademik anlamda değil, sosyal, kültürel, psikolojik yönden de gelişmiş iyi bireyler yetiştirmek. Bu farkındalığı kazanmış öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Nice sağlıklı, huzurlu güzel günlere…  

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Kan Bağışçılarını Buldu!

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencilerimizden Damla AKDOĞAN ve Arzum BERBER, Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin KUMBAR rehberliğinde 1 Aralık Dünya AİDS Günü kapsamında tüm okulumuzu bilinçlendirme çalışması yaptılar. Sınıflara girerek, AİDS-STOP yazılı kırmızı kurdeleleri öğretmenlerine, arkadaşlarına ve idarecilere dağıtan öğrencilerimiz hastalığın bulaşma yollarına ve korunma yöntemlerine dikkat çektiler. Bu şekilde sağlıklı bir toplum için katkı sağlarken aynı zamanda kalıcı öğrenmelere de destek vermiş oldular.

Aids Farkındalık Etkinliğimiz

Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Nevhan KAYAŞ rehberliğinde gazete kâğıdı ile heykel çalışması gerçekleştirdiler. Konstrüksiyon yapımının hangi malzemeler ile yapıldığını, malzemelerin denge üzerine kurulması gerektiğini öğrenerek uygulama ile atık malzemelerin kullanılabileceğini kavradılar. Bu çalışma ile sanatsal çalışmalarda heykelin önemini fark ettiler. Çalışmadan önce incelenen örnekler öğrencilerimize ilham kaynağı oldu. Aşamalı olarak heykelin eskizi yapılarak konstrüksiyon çalışmasına başlandı. Koli bandı ve gazete kâğıdı ile çalışma şekillendirildi. Üzerine boyama işlemi gerçekleştirilerek çalışma tamamlandı.

Heykel Çalışmamız…

Yeni malzemeler tanırken bu sefer küçülen kâğıdı tercih ettik. 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Sanat Kulübü öğrencilerimiz Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Nevhan KAYAŞ rehberliğinde öğretmenler günü ayracı yaptılar. Kulüp öğrencileri çizimlerini tamamladıktan sonra malzemelerini fırına vererek kâğıdın ve çizimin küçülmesini ve camlaşmasını sağladı. Öğretmenlerine özgün bir hediye hazırlayan öğrencilerimizin çalışması tüm öğretmenler tarafından beğenildi.

Küçülen Kâğıt ile Kitap Ayracı Etkinliğimiz…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencilerimiz Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin KUMBAR rehberliğinde Mineraller etkinliğini yaptılar. Öğrencilerimiz bu etkinlikte renkli kartonlara sevdikleri, günlük hayatta tükettikleri besinleri yapıştırarak, bu minerallerin işlevlerini, eksikliğinde ve fazlalığında görülen hastalıkları arkadaşlarına anlattılar. Bu şekilde akran eğitimi yaparak hem eğlendiler, hem de öğrenmeyi birbirlerinden sağladılar.

Mineraller Etkinliğimiz

Türk Kültür Vakfı yürütmüş olduğu programlarla kültürlerarası öğrenmeyi geliştirme fırsat yaratmayı amaçlar. Bu çerçeve ile yürüttüğü lise düzeyindeki AFS Değişim Programıyla lise öğrencilerine farklı bir ülkede, gönüllü bir ailenin yanında kalarak öğrenim fırsatı sunarken, diğer yandan EVS ( European Volunteering Service) programında da gönderen kuruluş olarak kültürler arası öğrenme fırsatını 18 yaşından büyükler için de yaratmaya başlamıştır. AFS hedeflerine ulaşmak için her yıl lise öğrencileri için sınavlar düzenleyerek onlara kültürlerarası değişim fırsatı sunmayı amaçlar. Yazılı ve sözlü olarak iki aşamada uygulanan sınavlarda başarılı olan öğrenciler bir eğitim öğretim yılını Değişim Öğrencisi olarak yurtdışında bir lisede tamamlayarak ülkesine geri döner. Biz de Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi olarak öğrencilerimizin bu eğitim olanaklarından yararlanmasını ve farklı bir vizyon sahibi olmalarını amaç edinmiş bulunmaktayız. Bu nedenle önce okulumuz Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılan seminerle öğrenci ve velilerimize AFS hakkında gerekli bilgiler verilmiştir. Seminerde edindikleri bilgiler doğrultusunda gelecek planlaması yapan 8 öğrencimiz 11 Kasım 2017’de yapılan 1. değerlendirme sınavına katılmışlar ve 8 öğrencimizden 6’sı mülakata, 2’si de yaz okulu programına katılım hakkı elde etmişlerdir.

  1. Aşama Sınavını Kazanarak Mülakat Hakkı Elde Eden Öğrencilerimiz
  • 10/A sınıfından ŞİMAL SERT
  • 10/A sınıfından EREN ÖZKAN
  • 10/B sınıfından ARZUM BERBER
  • 10/B sınıfından BURHAN METE ÜZMEZ
  • 11/A sınıfından BARIŞ BASUT
  • 11/YD sınıfından ECEM DENİZ YETİŞKEN
Yaz Okulu Hakkı Kazanan Öğrencilerimiz
  • 11YD sınıfından YİĞİTHAN AYGÜR
  • 11YD sınıfından BETÜL IŞILGANER
Okul Müdürümüz Sayın Cengiz SALDIRANER başarı gösteren öğrencilerimize okulumuzun rozetlerini takdim ederek kendilerini kutlamıştır. Biz de öğrencilerimizi kutluyor, 9 Aralık 2017’de gerçekleşecek sınavda başarılı olacaklarına inanıyoruz.

Afs Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı Sınavı’nda Başarı

Kitap Şenliği Yürüyüşü Katılımcılar: Görevli öğrenciler Etkinliğin Yeri: Pendik Çarşı Tarih: 14 Aralık 2017 Saat: 11.30-13.30 ____________________________________________________ “Sunay Akın Sokağı” Açılışı Katılımcılar: Görevli öğrenciler Etkinliğin Yeri: B Blok Zemin Kat Koridoru Tarih: 15 Aralık 2017 Saat: 09.20-10.00

Kitap Şenliği Yürüyüşü – “Sunay Akın Sokağı” Açılışı

Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanımız Sena ALTUĞ 11.sınıf öğrencilerimize “Test Çözme Teknikleri” başlığı altında seminer gerçekleştirmiştir.  Öğrencilerimizin, yeni adıyla Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nda daha başarılı olabilmek adına teknik bilgilerin kullanımıyla bir adım daha önde olabilecekleri “bilgi, yorum, dikkat ve hız” ana başlıklarından yola çıkarak, turlama tekniği, soruyu doğru anlama ve yorumlama, kodlamayla ilgili de paylaşımlarda bulunarak öğrencilerimizle karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak seminer tamamlanmıştır. 16 adımda test çözmenin etkili yollarını ve sınava yönelik başarıyı artırma yolları vurgulanarak, seminer sonunda “Test Çözme Teknikleri” konulu el broşürü dağıtılmıştır.

Test Çözme Teknikleri ve Başarıyı Artırma Yolları Seminerimiz

“Kavram, deneyim toplamı; düşünce ise sonucudur. İlkine ulaşmak için düşünce yeteneği, ikincisini kavramak için ise akıl gerekir.”  Goethe Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Matematik Bölümü olarak matematik dersini ve diğer tüm dersleri anlamak için gerek duyulan en önemli özelliğin, düşünüp yorumlama, bilgiler arası bağlantı kurma ve muhakeme etme yeteneği olduğuna inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda, öğrencilerimizi bu alanda geliştirmek adına planladığımız “Düşünceyi Geliştirme Teknikleri Eğitimleri”mizin ilkini gerçekleştirdik. Sunumunu Matematik Bölüm Başkanımız Nesrin Paya’nın gerçekleştirdiği eğitim sonunda öğrencilerimizi, yapabilecekleri fakat farkında olmadıkları özelliklerinden biriyle tanıştırmış olduk. Eğitim dâhilinde ilk olarak beynin işlevlerinden, sağ-sol lobların görevlerinden, öğrenmede bireysel farklılıkların öneminden ve hatırlama yöntemlerinden genel hatlarıyla bahsettik. Öğrencilerimize, bu bilgilerin önemini fark ettirecek birkaç etkinlik yaptırdık ve sonuçlara kendi kendilerine varmaları istedik. Ardından hatırlama yöntemlerinden biri olan “Hayal Kurma/ Görselleştirme” yöntemini kavratmak üzere “Sayıların Biçimsel Benzeşmesi ile Hatırlama Metodu”nu öğrencilerimizle paylaştık. Öğrencilerimizle karşılıklı etkileşim halinde devam eden etkinlikte, sınırı olmayan hayal gücümüzü farkında olmadan sınırlandırdığımızı gözlemledik. Eğitime sonunda hedefimiz 20 adet nesneyi sıralı halde ezberlemek ve hem sıralı hem karışık halde söyleyebilecek düzeye gelmekti. Öğrencilerimizin etkin katılımıyla süren eğitim sonunda, öğrencilerimizin tamamı bu kelimeleri 1. kelimeden 20. kelimeye, 20. kelimeden 1. kelimeye sıralayabilecek ve karışık halde söyleyebilecek duruma geldiler. “Düşünceyi Geliştirme Teknikleri” konusunda verilecek bir sonraki eğitimde, bu tekniğin derslerde nasıl işletilebileceği konusunda örnekler verilerek, hem bir önceki eğitimimiz tekrar edilecek hem de öğrencilerimizin ders çalışırken de bu yöntemi kullanabilecekleri fark ettirilecektir.

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesinde “Düşünceyi Geliştirme Teknikleri Eğitimi-1” Gerçekleştirildi…

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumlarının Öğretmenler Günü yemeği 25.11.2017 Cumartesi  Rakkas Pen Otel’de yapıldı. Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları Kurucularımızdan Sayın Vedat ERYETİŞ’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasıyla başladı. Program, eğitim camiasında 31 yıldır faaliyet gösteren Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları ailesinde uzun yıllardır hizmet veren yöneticilere, eğitimcilere ve personele plaket takdimleriyle devam etti. Gecenin büyük rengi Eryetiş & Balkanlar Öğretmenler Korosunun performansı göz doldurdu. Ardından Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları kurucuları, idarecileri ve öğretmenleri gecenin pastasını kestiler. Bu anı, toplu fotoğraf çekimleriyle ölümsüzleştiren öğretmenlerimiz geceyi eğlenerek tamamladılar. Eryetiş & Balkanlar Ailesinin tüm öğretmenlerinin günü kutlu olsun.

Eryetiş & Balkanlar Ailesi’nde Öğretmenler Günü Kutlaması…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencileri Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin KUMBAR rehberliğinde okul bahçesinde yapılan sondaj çalışmaları sonucunda her 10 metrelik katmanda gerçekleşen toprak, taş ve ana kaya katmanlarını inceleme imkânı buldular. Alanda alınan güvenlik önlemlerinin ardından Genel Müdür Yardımcımız Sayın İsmail ÖZKÜTÜKÇÜ’nün bilgilendirmesi sonrasında öğrenciler alanda gerçekleşen sondaj çalışmalarını bire bir gözlemleme imkânı buldular. Her 10 metrede bir alınan numuneleri koydukları cam kavanozlarda ne gibi değişimler olduğunun ayrımına vardılar. Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi olarak okulumuzun her alanında yapılan çalışmaları güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından aktif olarak öğrenme ve öğretme fırsatı olarak değerlendirmekteyiz.

Sondaj Çalışmaları-Toprak Katmanları

258 farklı türde 3.600’ün üzerinde hayvan ve 600 türde 8.000 bitkiye ev sahipliği yapan eğitim ve eğlence merkezi Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ile imzaladığımız protokol neticesinde Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Hazırlık sınıfında ve 9.sınıflarda bulunan öğrencilerimizle birlikte Biyoloji derslerimizin ilgili konularını hayvanat bahçesinde işlemekteyiz. Gerçekleştirdiğimiz ilk etkinlikte hayvanat bahçesi seminer salonunda bilgilendirme toplantısına katılarak, ardından mini değerlendirme sınavına girdik. Eğlenerek öğrenme ortamı oluşturduk. Bu etkinliğimizde hayvanat bahçesini gezdikten sonra sürüngenlerin bulunduğu bölüme geçtik. İguanaları, tarantulaları ve timsahları dikkatle inceledik. Dev kaplumbağa ile tanışma fırsatı yakaladık. Hayvanat bahçesinin en büyük kaplumbağası, en yaşlı üyesi 97 yaşındaki Dev Aldabra Kaplumbağası “TOKİ” ye dokunma şansına eriştik. Sürüngenlerle yaptığımız etkinlikte amacımız sürüngenlere olan fobiyi ortadan kaldırmaya çalışmaktı. Gönüllü olan öğrencilerimiz, Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin KUMBAR, Hayvanat Bahçesi Eğitim Sorumlusu Kübra YAŞAR ve hayvan bakıcısı eşliğinde Madagaskar Boa Yılanı’na dokundular. Böylece doğaya ve hayvanlara dokunarak, korkularının üzerine giderek, yaparak yaşayarak öğrenmenin hazzına vardılar. Etkinlik bittiğinde, canlıların büyülü dünyasına giren öğrencilerimiz, oradan ayrılmak istemediler. Sabırsızlıkla beklediğiniz ikinci etkinlikte görüşmek dileğiyle…

Sürüngenler Etkinliğimiz…

Sayın BALKANLAR KOLEJİ ANADOLU  LİSESİ Her yıl, 200.000 e yakın kişiye kanser tanısı konulan ülkemizde, LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı, 19 senedir toplumsal ve kalıcı hizmetler yaratmaktadır. Bugüne kadar lösemili çocuklarımız ve kanser hastalarımız için hayata geçirdiğimiz Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE, Lösemili Çocuklar Okulu ve Köyümüzden sonra Ankara’da kurduğumuz LÖSEV Onkoloji Kenti de sizin eserinizdir. Siz değerli bağışçılarımızın destekleri olmadan bunları başarmamız imkânsızdır. Yüzlerini güldürdüğünüz tüm lösemili ve kanserli çocuklarımız adına teşekkürlerimizi sunarız. Sizler iyi ki varsınız... Bağış bilgilerinize aşağıda yer verilmiştir. Bilgilerinizde bir hata veya değişiklik var ise paylaşmanızı rica ederiz. Bağışçı adı..........: BALKANLAR KOLEJİ ANADOLU  LİSESİ Bağış tarihi.........: 21.11.2017 Bağış miktarı........: 3796,00TL Bağış Niyeti.........: Bağış Telefon I.............: 90 2165111661 Telefon II............:  Telefon Cep.........: - Adres.................: Doğu Mah.Tavşantepe Mevkii Çamlık sok. No:7 Pendik / İSTANBUL Saygılarımızla, LÖSEV Bağışlar Departmanı

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi LÖSEV Bağışı

12 Kasım 2017’de gerçekleşen Lösev İstanbul 2017 Maratonu için Ekim ayında öğrencilerimizle birlikte kampanyamızı oluşturmuş ve yerimizi almıştık. Hedefimize ulaşmak için, okulumuzda kermesler düzenledik ve çok büyük geri dönüşler aldık. 20 Kasım 2017 itibariyle hedefimize ulaştık ve bağışımızı gerçekleştirdik. Bilinçli bir nesil yetiştirmenin haklı gururuyla katkıları ve duyarlılıkları için öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

Lösev -İstanbul Maratonu 2017

Öğretmenler günü törenimiz saat 14:00’da konferans salonunda gerçekleştirildi. Tüm çalışmaları öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen programımız saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Sonrasında İngilizce Öğretmenimiz Duygu SANCAK günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Tören Atatürk’ün Eğitime ve Öğretmenlere Verdiği Önem ile ilgili öğrencilerin hazırladığı çalışma ile devam etti. İngilizce Öğretmenimiz Sevcan TEMEL, “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı şiiriyle bir öğretmenin en büyük eserinin öğrencileri olduğu düşüncesini ve duygusunu gönüllere serpiştirdi. Ardından Yabancı Dil öğrencileri hazırlamış oldukları  “Öğretmenlere Mektup” adlı sunumlarını sergilediler. Öğrencilerimiz sahneledikleri oratoryo ile öğretmenlerine minnettarlıklarını vurguladılar. Mavi Çınar muhabirlerinin,  öğretmenler ile yaptıkları röportajların yer aldığı video yüzlerde tebessüm bıraktı. Törenin en keyifli anlarından biri de 24 Kasım resitalinde söylenen eğlenceli şarkılar oldu. Bugünün anlamını daha da artırmak isteyen öğrencilerimizin öğretmenleri için hazırladıkları sürprizlerle günümüzü daha da “tat”landırdı. Törenimiz,  öğrencilerimizin hazırlamış oldukları soruları yönelterek öğretmenlerini tahmin edip sahneye çağırmalarıyla son buldu. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmadan,  aydınlık geleceğimizin mimarları tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Öğrencileri Eğitimlerinin En Büyük Mimarları Olan Öğretmenlerinin “Öğretmenler Günü” nü Büyük Bir Coşkuyla Kutladılar!

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi İkinci Yabancı Dil dersi Almanca olan öğrencilerimizle, Almanca Öğretmenimiz Vildan Özdemir ve Yabancı Diller Bölümü öğretmenlerimizin rehberliğinde öğrencilerimizin hazırlamış oldukları Berlin Duvarı (Berlinmauer) adlı çalışmayı keyifle bu yıl da gerçekleştirdik. Berlin'de 25 yıl önce iki kutuplu dünyanın en önemli sembollerinden biri olan Berlin Duvarı, 9 Kasım 1989'da sınırların açılmasıyla yıkıldı. Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi olarak bizler de öğrencilerimizin öğrendikleri dilin ve ait olduğu ülkenin tarihi hakkında bilgiyi araştırarak sorgulamalarına yardım ettik. Berlin duvarı etkinliğimiz bu yıl da öğrencilerimizin yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Öğrencilere Alman kültürünün tarihini de öğreterek Almancayı sevdirirken her çocuğun kendi zekâ yeteneklerine uygun olarak da çıkardığı bu çalışmayı Almanca dersimize kurguladık. Üretken ve sonsuz gücü olan genç beyinlerimizin farkındayız ve farklı alandaki yeteneklerinin keşfedilmesine olanak sağlamak amacıyla çoklu zekâ kuramından yoldan çıkarak her öğrencinin kendi hayal gücü ve yaratıcılığını kullandığı “Berlin Duvarı” adlı çalışmamızı hem Türkçe hem de Almanca olarak öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sunuş yoluyla gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz etkinlik için bir yandan büyük bir zevkle çalışırken bir yandan da bu çalışmada insanların yaşadıkları acıları, korkuları ile empati kurdular. Minyatür Berlin Duvarı ile bizler de Almanya’nın tarihinde yer alan büyük bir olayı öğrencilerimize araştırarak öğretmekten büyük bir keyif aldık.  

Berlin Duvarı Etkinliğimiz…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Fen Bilimleri Bölümü olarak Kızılay Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Sayın Gamze ERESTİN’i ağırlamanın gururunu yaşadık. Son yıllarda kan bağışının az olmasına dikkat çekmek üzere, “Kanımızın yetmemesi kanımıza dokunuyor” sloganıyla yola çıktığımız projemizin ilk ayağını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu seminerde “Neden kan bağışlamayız?, Kimler kan bağışında bulunabilir?, Hangi hastalar için kaç ünite kan gerekir?” gibi hayati sorulara yanıt ararken, aynı zamanda farkındalık geliştirmiş olduk. Seminere ilgi gösteren öğrencilerimizle aynı zamanda projeyi daha keyifli hale getirip, daha fazla insana ulaşabilmek adına en fazla kan bağışında bulunulmasına katkı sağlayan sınıfımızla Türk Kızılayı Kan Bağışı Merkezi’ne eğitim gezisi sözümüzü de aldık. Çok fazla kana ihtiyaç duymayacağımız nice sağlıklı günlere…

 

Kızılay-Kan Bağışı Seminerimiz…

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır.

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desteklediklerimiz