Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencimiz İpek ÖZEL Yurtdışı Öğrenci Değişim Programı kapsamında katıldığı İngilizce yazılı ve sözlü sınavlarda başarı göstererek değişim öğrencisi olma başarısını elde etmiştir. Kendisine sunulan ülkeler arasında farklı kültürleri tanımak amacıyla Kanada’da değişim öğrencisi olmaya karar veren öğrencimiz İpek ÖZEL, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 11. sınıf eğitimini Kanada’da sürdürerek okulumuza geri dönecektir. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Öğrenci Değişim Programı Başarımız…

Okulumuz öğrencilerinin İngilizce bilgi ve konuşma becerilerini geliştirmek, öz güven kazanımlarını sağlamak için yerinde yaşayarak öğrenme modelini hayata geçirmek amacıyla Sultanahmet’e Eğitim Gezisi düzenlenmiştir. Yabancı Diller Bölümü tarafından düzenlenen, Yabancı Diller Bölüm Başkanı Nihal BARAN ve İngilizce Öğretmeni Görkem İLHAN rehberliğinde okulumuz hazırlık sınıfı öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte, öğrencilerimiz yabancı turistlerle iletişim kurarak İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeye çalışmışlardır. Keyifle geçen etkinlik süresince öğrenci ve öğretmenlerimiz turistlerle anı fotoğrafları çektirerek günü tamamlamışlardır.  

Sultanahmet Gezimiz…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesinin Mezuniyet Gururu… Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi varlığının en büyük değeri öğrencilerini yeni bir hayata, yeni başlangıçlara uğurlamanın gururunu yaşadı. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kampüsünde Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Gizem TAÇAN ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hüseyin ONAN’ın sunumuyla 23 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen mezuniyet töreninin açılış konuşmasını Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Cengiz SALDIRANER gerçekleştirdi. Okul Müdürü Sayın Cengiz SALDIRANER, “Vatan sevginizi, bağımsızlık aşkınızı, insancıl ve dost yanınızı biliyoruz. Başarılarınızı hep duyacağız ve alkışlayacağız. Öğretmeni, öğrencisi, velisi her yıl mezuniyet törenlerimiz sizlerle özlem giderme günümüz olacak. Şimdiye kadar olduğu gibi okulumuzun ve gönlümüzün kapıları sizlere hep açık olacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı. Protokol konuşmalarını ise eğitimin en büyük destekçilerinden olan Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları kurucusu Sayın Vedat Eryetiş ve Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sayın Ertan ORAL yeni nesillere örnek olabilecek öğrenciler yetiştirmenin gururuyla sonlandırdı. Dört yıllık eğitim öğretim hayatını büyük bir başarıyla sonlandıran 12/A sınıfı öğrencilerinden İrem BAŞARAN yaş kütüğüne adını çakmadan önce dört yıllık eğitim öğretim hayatını acısıyla, tatlısıyla, bitmek bilmeyen ödevleriyle bu anlamlı güne katılanların hatıralarına bir kez daha nakşetti. Daha sonra ise öğrencilerimize beratları ve anı plaketleri çok değerli yöneticileri ve öğretmenleri tarafından verildi. Eğitimin nihayete erdiğinde başarıya ulaşacağı ve bu başarının da süreklilikle değer kazanacağını bizlere bir kez daha gösteren öğrencilerimiz bir önceki sene devraldıkları bayrak ve flamayı aynı başarıyı onların da göstereceklerine dair sözünü aldıkları 11. sınıf öğrencilerine devretti. Mezuniyet pasta kesimimizin ardından kokteyl ile devam etti. Yeni bir başlangıca uğurladığımız öğrencilerimizi tebrik ediyor, zorlu ve bütünlemesi olmayan hayat yolunda aynı başarıyla yürümelerini ümit ediyoruz.  

İkinci Dönem Mezunlarımızı Bir Üst Öğrenimlerine Uğurladık…

“Gençler, benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.”                                                                                                           Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu ve heyecanı Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerinin aydınlık yüzlerinden tüm gençlere yansıdı. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kampüsü konferans salonunda gerçekleştirilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreni büyük bir coşkuyla kutlandı. Törenin açılış konuşmasını Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Cengiz SALDIRANER gerçekleştirdi. Okul Müdürü Sayın Cengiz SALDIRANER  konuşmasında 19 Mayısın Kurtuluş Savaşının ruhunu yansıtan bir başlangıcı ifade ettiğini vurgulayarak temellerinin yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüzün sağlanarak, çarenin ancak millette olduğunun tescillendiğini belirtti. Daha sonra ise sene başından itibaren düzenlenen sınıflar arası futbol, voleybol, basketbol turnuvalarının okul birincileri; masa tenisi birincisi, ikincisi ve üçüncüsü; gol kralı ve olumlu tutumlarla ve en önemlisi de başarının birbirine duydukları saygı da saklı olduğunu bizlere gösteren mücadelelerde “En Centilmen Sınıf” seçilen arkadaşlarımıza ödülleri takdim edildi. Ödüllerin ardından ise törenimiz Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibinin bir sene boyunca büyük emek verdiklerini oyunlarını sahneledikleri eğlenceli gösteriyle devam etti. Daha sonra 12/A sınıfı öğrencilerinden Yusuf GÖÇMEN “Yıl 1919” şiirini okuyarak 19 Mayıs ruhunu bir kez daha gençlerimize hissettirdi. Kızlar Oratoryosu ile de öğrencilerimiz Atatürk’ün bizlere bıraktığı büyük mirasın güvenilir emanetçileri olduğunu gösterdiler. Törenimiz “Balkanlar Korosu” nun hazırlamış olduğu koro, orkestra ve solo çalışmalarının ardından sona erdi. Gençler, yeni nesillere bırakılmış birer sürprizdirler. Balkanlar Koleji ailesi olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın her sene aynı coşku, aynı bekleyiş ve yeni sürprizlerle devam etmesini diliyor ve gençlerimize hediye edilmiş bu bayramı kutluyoruz.  

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesinde 19 Mayıs Coşkusu…

“Coco Channel” Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Yabancı Diller Bölümü İngilizce müzikal hazırlayarak okulumuzda bir ilk yaşattı. İngilizce Öğretmenimiz ve Drama Yönetmenimiz Füsun ÖZ’ün yazıp yöneterek sahneye koyduğu müzikalde hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Ünlü Modacı COCO CHANNEL’in hayatını sahneye koydular. Gerek İngilizce replikler gerekse dans ve kostümlerle sahnelenen müzikal izleyiciler tarafından büyük bir beğeni aldı.  

Öğrencilerimizin İngilizce Müzikali… “Coco Channel”

Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi tarafından organize edilen ve bu yıl onuncusu düzenlenen Matematik Olimpiyatları’nın Ödül Töreni, 04 Mayıs 2017’de Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sunumunu Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Sayın Gizem TAÇAN’ın gerçekleştirdiği ödül töreninde ilk olarak Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları tanıtım videosunun gösterimi yapıldı. Video gösteriminin ardından Matematik Bölüm Başkanı Sayın Nesrin PAYA, Matematik Olimpiyatları’nın gerçekleştirilmesindeki amacı açıklayan konuşmasını yaptı. Ardından Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Cengiz SALDIRANER, çevre okullardaki öğrencilerimizin, okulumuzda uygulanan matematik olimpiyatlarına katılımlarından duyduğu mutluluğu ve bu organizasyona ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu gururu ifade eden konuşmasını yaptı. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sayın Ertan ORAL matematiğin hayatımızdaki önemini vurgulayan ve matematik olimpiyatlarına katılımın bu anlamda büyük önem arz ettiğini belirten protokol konuşmasını yaptı. Matematiğin öneminin bilincinde olan öğrencilerimize, öğrencilerimizi bu alanda yönlendiren ve cesaretlendiren öğretmenlere, idarecilere ve ailelere Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları adına teşekkürlerini iletti. Ayrıca, bu organizasyonda emeği geçen tüm idarecilerimize, öğretmenlere ve teknik destek birimine teşekkürlerini sundu.         Ardından, dereceye giren öğrencilerimizin ve mansiyon ödülü almaya hak kazanan öğrencilerimizin ödül ve madalya takdimine geçildi. Dereceye giren yedi öğrencimizin madalyaları ve ödülleri, Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları yöneticileri tarafından öğrencilerimize takdim edildi. 10. Matematik Olimpiyatları’nda dereceye giren ve ödül almaya hak kazanan öğrenciler şöyle: Üçüncü olmaya hak kazanan öğrenciler;

  • Ergenekon Ortaokulundan 8. Sınıf Öğrencisi Nidanur GÜNAL
  • Pendik İTO Şehit Ahmet Aslanhan Anadolu İmam Hatip Lisesinden 9. Sınıf Öğrencisi Bilal ALPARSLAN
  • Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi’nden 9. Sınıf Öğrencisi Buket ÖZ
  • Tuğrul Bey Anadolu Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Halil ERSİN
  • Pendik Fatih Anadolu Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Beyza ÖZGÖR
İkinci olmaya hak kazanan öğrenci:
  • Öğretmenevleri Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Buğra TÜLÜ
  1. Matematik Olimpiyatları birincisi ise:
  • Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Uğur TUFAN olmuştur.
.  Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Kurucusu Sayın M. Vedat ERYETİŞ, birinci olan öğrencinin ödülünü takdim ederken yaptığı konuşmada, bir sonraki yıl gerçekleştirilecek olan Matematik Olimpiyatları’nı tüm yurt genelinde uygulamak yönündeki temennilerini belirtti. Ardından, mansiyon ödülü almaya hak kazanan öğrencilerin madalyaları takdim edildi. Ödül töreni; 10. Matematik Olimpiyatı’nda dereceye giren öğrenciler, katılımcı okulların müdürleri, müdür yardımcıları, öğretmenleri ve Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları yöneticileri ile yapılan toplu fotoğraf çekimleri ile sona erdi.  

10. Matematik Olimpiyatı Ödül Törenimiz…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Akdeniz İkliminde… Denizli-Antalya Gezimiz… Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri Denizli-Antalya gezisiyle aradıkları motivasyona ulaştı. Senenin tüm yorgunluğu, şehrin kalabalığını ve gürültüsünü bir kenara bırakıp hem arkadaşları hem de öğretmenleriyle, yaparak ve yaşayarak öğrenmenin mutluluğuna ulaştılar. Gezide öğrencilerimize Müdür Yardımcımız Gökben ÇETİN, Sosyal Bilimler Başkanımız Gizem TAÇAN, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Hüseyin ONAN ve Gezi Koordinatörü Coğrafya Öğretmenimiz Emre POYRAZ eşlik etti. Eryetiş& Balkanlar Eğitim Kurumları Pendik Kampüsünden hareket ile başlayan gezimizin birinci gününde öğrencilerimiz Denizli şehrinin muhteşem doğasıyla güne başladılar. Sabahın ilk saatlerinde Pamukkale Travertenlerine ve Hierapolis Antik Kenti’ne gelen öğrenciler, geçmiş ile bugün arasındaki bağlantıyı Hierapolis’te kurdular. Pamukkale Travertenleri’ ne geldiklerinde ise Coğrafya Öğretmeni Emre POYRAZ, karstik alanlardan kaynaklarını alan suların içerisinde eriyik halde bulunan kireç, buharlaşma ve sudaki karbondioksitin ayrışması sonucu çökeldiğini ve travertenlerin meydana geldiğini anlattı.  Ayrıca Türkiye’de ve Dünya’da da travertenlerin bulunduğunu ancak Pamukkale Travertenleri gibi hem oluşum hem de görsel olarak bir eşinin bulunmadığını ifade etti. Ardından Antalya’ya doğru hareket edildi. Gezinin ikinci günü ilk olarak Aspendos Antik Tiyatrosu’na gelen öğrencilerimiz Hierapolis ile Aspendos arasındaki farkları gözlemlediler. Daha sonra Side Antik kentine ulaşan öğrencilerimiz burada tarihin dokusunu yerinde görme fırsatı buldular. Side’de serbest zaman verilen öğrencilerimiz hem sahilde gezme hem de alışveriş yapma fırsatı buldular. Daha sonra Manavgat Şelalesi’ne ulaşan öğrencilerimiz Manavgat Şelalesi’nde hatıra fotoğrafları çektirip bu görsel manzara karşısında büyülendiler. İstanbul’a dönüş güzergahı üzerinde Kurşunlu Şelalesi’ne uğrayan öğrencilerimizin Kurşunlu’nun soğuk suları altından geçerken yaşadıkları heyecan ve mutluluk tarif edilmez derecedeydi. Kurşunlu Şelalesi’nin ardından rota İstanbul’a çevrildi ve gezimiz sona erdi.             Gezerek biriktirdiğimiz nice güzel anılara…  

Denizli-Antalya Gezimiz…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesinde Zararlı Alışkanlıklar Semineri Adı ne olursa olsun, insanın ruh ve beden sağlığına zarar veren her alışkanlık zararlıdır. İnsanın sağlıklı, başarılı ve mutlu olabilmesi için beden ve ruh sağlığının her türlü zararlı alışkanlıklardan korunması gerekir. İnsanın ruh ve beden sağlığını bozan şeylerin başında zararlı alışkanlıklar gelir. Birçok kişiyi tehdit eden sağlığa zararlı alışkanlıklar, yalnızca bireyleri değil bugün bütün kitleleri de yakından etkileyen büyük bir sorun yumağı haline gelmiştir. Her ne kadar kişi bazında etkileri sınırlı olarak bilinse de bir salgın hastalık gibi toplum arasında hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Özellikle gençler arasında çok yaygın olan ve sıkça görülen sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı hem özenme hem de ihtiyaç olarak görülmesi nedeniyle hiç içmeyen kişileri de tehdit etmeye başlamıştır. Bu nedenle okulumuzda Göztepe Medicalpark Hastenesi  Uzman Psikolog Yekta KORKMAZ, öğrencilerimize zararlı alışkanlıkların neler olduğunu ve bu alışkanlıklardan kurtulmanın yollarını anlatarak değerli öğrencilerimizin bilinçlenmesine yardımcı oldu. Uzman Psikolog Yekta KORKMAZ ve Medicalpark Hastanesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Zararlı Alışkanlıklara Son!

Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 9/B sınıfı öğrencileriyle “Aklımdaki Edebiyat” Etkinliği... 9/B sınıfı öğrencileri, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hüseyin ONAN rehberliğinde Türk Edebiyatımızın önemli yazarlarından Zülfü LİVANELİ’nin eseri olan  “Edebiyat Mutluluktur.” adlı kitabını okuyarak “Yazar ve edebiyat nedir?”, “Günümüzde edebiyat hangi noktadadır?”, “Gençlerin kitap okuma konusundaki tercih ve tutumları nasıl şekillenir?”, “Popüler edebiyat diye bir şey var mı?”, “Edebiyatla sinemanın ilişkisi nasıl değerlendirilmelidir?” gibi bir dizi soru üzerinde fikirlerini ifade ederek akıllarındaki “Edebiyat” kavramının neler olduğunu ifade ettiler. Bu etkinlik sayesinde öğrencilerimiz hem deneme türünün incelenmesi hem de kendilerini ifade becerilerinin gelişmesi açısından güzel bir etkinlik gerçekleştirdiler…    

9/B sınıfı öğrencileriyle “Aklımdaki Edebiyat” Etkinliği…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Öğrencileri Calmun ‘17 Konferansı’nda… MUN - MODEL UNITED NATIONS- (MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER)  konferansları 15-23 yaşlarındaki gençlerin farklı komitelerle bir araya gelerek dünya ülke sorunları tartışarak çözüm aradıkları ve buldukları çözümleri de rapor halinde yazarak Birleşmiş Milletlere sundukları konferanslardır. Konferanslar her yıl belli aralıklarla farklı okullar tarafından düzenlenir. Birleşmiş Milletler resmi dili İngilizce olduğu için bu süreçte gençler tüm bilgi edinme ve araştırma aşamasında İngilizce becerilerini kullanırlar. Okulumuz MUN Kulübü öğrencileri 10/A sınıfından Mürşit Umut BİRKAN, 10/B sınıfından Deniz Mert ve Cemre Su Ayceren UZAR ile 11/YD sınıfından Balhan ATEŞOĞLU ve Yeva Yasemin YETİM Cağaloğlu Anadolu Lisesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen CALMUN’17 Konferansına Yabancı Diller Bölüm Başkanı Nihal BARAN’ın rehberliğinde katılım sağladılar. Umut BİRKAN ve Yeva Yasemin YETİM Rwanda, Cemre Su Ceren UZAR ve Deniz MERT Tayland, Balhan ATEŞOĞLU ise İsviçre Delegeleri olarak hazırlıklarını yaparak 14,15,17,18 Nisan 2017 tarihlerinde yapılan konferanstaki SPECPOL, SOCHUM ve UNESCO komitelerine katılarak çalışmalarını diğer ülke delegeleri ile başarı ile sürdürerek okulumuz en iyi şekilde temsil etmişlerdir. Konferans sonunda tüm delegeler için yapılan kapanış töreni sonrası öğrencilerimiz gelecek planlamalarında rol oynayacak katılım sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır.  

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Öğrencileri Calmun ‘17 Konferansı’nda…

Öğrencilerimiz Tolstoy’un Doğumunun 200. Yıldönümü Vesilesi ile Düzenlenen Rus Dili Olimpiyat Sınavına Katılım Sağladılar… Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu ve Anadolu Lisesi Yabancı Diller Bölümü olarak öğrencilerimizin dil gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla farklı alanda bir etkinliği daha ilk kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Okulumuz öğrencileri kuruculuğunu Rus Kültür, Eğitim ve İş Birliği Derneği tarafından yapılan Rusya Federasyonu ve Türkiye Hükümeti tarafından onaylanmış, Türkiye genelinde düzenlenen Rus Dili Olimpiyatına katıldılar. Okulumuzda ilk kez gerçekleştirilen sınava okulumuzda Rus dili eğitimi alan 22 öğrencimiz katılım sağladılar. Öğrencilerimize Rusya Federasyonu tarafından hazırlanan Rus diline verdikleri önem, çaba ve olimpiyatlara katıldıkları için hazırlanan Teşekkür Belgesi Okul Müdürümüz tarafından törenle verildi. Sınav sonuçlarına göre hazırlanacak Sertifikalar ve Başarı Belgeleri ilerleyen tarihlerde verilecektir.  

 

Tolstoy’un Doğumunun 200. Yıldönümü

Öğrencilerimiz Tolstoy’un Doğumunun 200. Yıldönümü Vesilesi ile Düzenlenen Rus Dili Olimpiyat Sınavına Katılım Sağladılar… Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu ve Anadolu Lisesi Yabancı Diller Bölümü olarak öğrencilerimizin dil gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla farklı alanda bir etkinliği daha ilk kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Okulumuz öğrencileri kuruculuğunu Rus Kültür, Eğitim ve İş Birliği Derneği tarafından yapılan Rusya Federasyonu ve Türkiye Hükümeti tarafından onaylanmış, Türkiye genelinde düzenlenen Rus Dili Olimpiyatına katıldılar. Okulumuzda ilk kez gerçekleştirilen sınava okulumuzda Rus dili eğitimi alan 22 öğrencimiz katılım sağladılar. Öğrencilerimize Rusya Federasyonu tarafından hazırlanan Rus diline verdikleri önem, çaba ve olimpiyatlara katıldıkları için hazırlanan Teşekkür Belgesi Okul Müdürümüz tarafından törenle verildi. Sınav sonuçlarına göre hazırlanacak Sertifikalar ve Başarı Belgeleri ilerleyen tarihlerde verilecektir.  

Rus Dili Olimpiyatları

Özel Balkanlar Anadolu Lisesi olarak herkesin sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz ve öğrencilerimizi toplumda ve sosyal ortamda fark yaratan bireyler olarak yetiştiriyoruz. Bu amaçla başlatılan ve görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlayan “GETEM” (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı) projesine Özel Balkanlar Anadolu Lisesi öğrencileri de katkı sağlıyor. Okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinden Hüseyin ONAN’ın koordinatörlüğünde başlatılan proje de öğrencimiz Aysin BÖREK ’in seslendirdiği kitap ile görme engelli vatandaşlarımıza ses oluyoruz.  

“Getem” Sosyal Sorumluluk Projesi…

11/B sınıfı öğrencileri  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hüseyin ONAN rehberliğinde müfredatlarında yer alan "Eleştiri" konusu ile ilgili olarak Dünya sinema tarihinin önemli eseri “Özgürlük Yazarları” (Freedom Writers) adlı sinema filmini izlediler. İzlediklerinden ve öğrendiklerinden yola çıkarak yaptıkları araştırmaları kendi fikirleri ile birleştirip birbirlerine sunma imkânı buldular. Öğrenciler bu etkinlik ile bilgilerini  ve düşüncelerini rahatça toplum önünde ifade etme becerilerini geliştirdiler.

11/B Sınıfı Öğrencileriyle “Fikir Ekseni” Etkinliği Yaptık…

10/A sınıfı öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Deniz AKINCI rehberliğinde Türk edebiyatı müfredatı kapsamında öğrenilen konularla ilgili, soru-cevap-eşleştirme oyunu oynayarak öğrendiklerini pekiştirdiler. Renkli kartonlara yazılan sorular, öğrenciler tarafından cevaplanarak boş bırakılan sütunlara yerleştirildi. Çalışmanın sonunda öğrencilerin soruları eksiksiz yanıtladıkları gözlemlenmiş, yapılan çalışma sınıf panosuna asılmıştır.  

10/A Sınıfı Öğrencileriyle Renkli Öğrenmeler…

9/A sınıfı öğrencilerimizle Zamir “Set” oyunu etkinliğini gerçekleştirdik… Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Deniz AKINCI rehberliğinde 9/A sınıfı öğrencileriyle “Set” zamir oyunu gerçekleştirildi. Görsel algılamaya da hitap ettiğimiz oyunda öğrenciler “Zamir” konusuyla ilgili öğrendiklerini pekiştirdiler… Üç faklı türde belirlenen zamirler renkli kâğıtlara yazılmış ve gruplara ayrılan öğrencilerden ilk seti oluşturmaları takdirde “Set!” diye bağırmaları istendi.  Öğrencilerimizin zamanla ve bilgiyle yarıştıkları oyunda öğrencilerimiz hem öğrenmişler hem de zamanı kullanma konusunda tecrübe kazandılar.  

Zamir “Set” Oyunu

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu ve Anadolu Lisesi öğretmenleriyle PDR biriminin hazırlamış olduğu Mart “Mola Çalışması”nda oldukça keyifli dakikalar yaşandı. Takım çalışmasını harekete geçiren ve parçadan bütün oluşturmaya yönelten “Puzzle Çalışması” sayesinde öğretmenlerimizle güzel bir çalışma gerçekleştirdik.  

Balkanlar Koleji Öğretmenleri Mola Çalışmasında Puzzle Yaptılar…

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Hazırlık Sınıfı öğrencileri ile Biyoloji Öğretmeni Yasemin KUMBAR gözetiminde Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda fidan dikimi etkinliğini gerçekleştirdik. Hayvanat Bahçesine bu gezimiz sırasında hayvan dostlarımızı incelemeye koyulduk. Timsahların beslenmeye bağlı çene yapısındaki farklılıklara dikkat çektik. Sudan korkan maymunların sevimli hallerini keyifle izledik. Boz Ayı’nın beslenmesini gözlemledik. Asil pelikanları ve renkli papağanları hayranlıkla seyre daldık. Baharın uyanışını ağaçların çiçeklenmesiyle karşıladık. “Türkiye Çöl Olmasın” sloganlarıyla fidan ve tohum dikimini gerçekleştirdik. Böylelikle hem farkındalık geliştirdik hem de içinde yaşadığımız doğaya katkıda bulunduk.  

Fidan Dikimi Etkinliğimiz…

Günümüzde Pi Sayısı’nın, evrenin sırlarına dair cevaplar içerdiğini düşünen insanlar vardır. Bazı bilim adamları kendilerini, Pi Sayısı’nın gizemini çözmeye adamıştır fakat dünyanın en ünlü sayısı olan bu sayının sırrı hâlâ çözülememiştir. Virgülden sonraki kısmı 3,1415926535897932.......  şeklinde sonsuza kadar devam eden bu özel sayı,  irrasyonel bir sayıdır. Pi sayısının yaklaşık değeri 3,14 olduğu için,  her yıl 3. ayın 14. günü “Pi Günü” olarak kutlanmaktadır. Biz de, Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu ve Anadolu Lisesi olarak öğrencilerimizi Pi Sayısı’nın gizemiyle tanıştırmak ve bu değerli bilgileri keyifle öğrenmelerini sağlamak adına,  Pi Sayısı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdik ve ardından keyifli bir grup çalışmasıyla etkinliğimizi sonlandırdık. Pi Sayısının virgülden sonraki basamaklarını önceden ezberleyen 5. sınıf öğrencilerimizin her biri, bu sayının bir rakamını temsil ettiler ve bir grup çalışması yaparak pi sayısını oluşturmaya çalıştılar. Öğrencilerimiz tüm rakamları doğru şekilde dizerek Pi Sayısı’nı elde ettiler ve bu süreçteki tatlı telaşeleriyle hepimize keyifli anlar yaşattılar. Tüm öğrencilerimize, sunumu izlerkenki dikkatleri için ve 5. sınıf öğrencilerimize, başarıyla sonuçlandırdıkları bu keyifli etkinlik için teşekkür ediyoruz. Sonsuz evrenin, “Pi Sayısı” kadar değerli bir parçası olmak dileklerimizle…  

Öğrenciler “Pi Günü”Nü Kutladılar…

9. sınıf öğrencilerimizle seramik çamurunun üzerine çeşitli figürler ve desenler çizdik. Öğrencilerimiz plaka çamur üzerine yerleştirerek desenler ortaya çıkardılar. Her birinde özgün desenler ortaya çıkardılar. Oldukça keyifli eserler meydana getirdiler. Yaparak yaşayarak rölyef yapmayı öğrendiler.  

Seramik Rölyef ve Heykel Çalışmalarımız…

Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları çatısı altında faaliyet gösteren okullarımızın ( ilkokul, ortaokul ve liseler)  öğrencileri her yıl ülke düzeyinde bilim, sanat, edebiyat ve spor alanlarında başarılı çalışmaları ile öne çıkan kişi ve kuruluşları öğrenci, öğretmen ve velilerin oylarıyla belirlemekte, belirlenen kişi ve kuruluşlar “YILIN EN İYİLERİ” adı altında kamuoyuyla paylaşmakta ve “MAVİ ÇINAR ÖDÜLÜ” ile ödüllendirilmektedir. Ülkemizin 15 Temmuz 2016 gecesi yüz yüze kaldığı hain darbe girişimi nedeniyle bu yıl ödül kategorilerinde ve organizasyon biçiminde değişikliğe gidilmiştir.   2016 Mavi Çınar ödüllerinin  “MAVİ ÇINAR-VATAN” adıyla verilmesi öğrenci, öğretmen ve veli ittifakıyla uygun görülmüştür. Vatanımızın işgalini, bölünüp parçalanmasını, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin yok edilmesini hedefleyen hain darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması için verilen kahramanca mücadele; darbe girişimi sonrasında toplumsal güvenin tesis edilmesi için sarf edilen insanüstü çabaları nedeniyle 1.Ordu Komutanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü,  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve CNN Türk Televizyonu MAVİ ÇINAR-VATAN ödülüne layık görülmüştür. Ödüllerin takdim edilmesi için 30 Mart 2017 tarihinde 1.Ordu Komutanı Orgeneral Musa AVSEVER, 04 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa ÇALIŞKAN; Eryetiş &Balkanlar Eğitim Kurumlarının kurucusu Dr. Vedat ERYETİŞ başkanlığında yönetici ve öğrencilerden oluşan heyetler tarafından  makamlarında ziyaret edilerek MAVİ ÇINAR-VATAN ödülleri takdim edilmiş, Vatanımız, Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz için gece gündüz demeden görevlerini kahramanca sürdüren 1.Ordu Komutanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü mensuplarına şükran ve minnet duyguları bir defa daha arz edilmiştir.  

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları 2016 Mavi Çınar Ödülleri

Hazırlık A Sınıfı Öğrencileriyle “Bir Kitap, Bir Kapak, Anlık Cümle” Etkinliği… Hazırlık A sınıfı öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Deniz AKINCI rehberliğinde sene başından itibaren okudukları kitapları bir pano çalışmasıyla renklendirdi… Öğrencilerimiz okudukları kitaplarla ilgili hatırladıkları ilk kelimeyi, ilk cümleyi kâğıtlara yazarak panoya yerleştirdiler. Bir anlamda eleştiri yapabilmenin de temeli olan “sentez”i kullanarak kitapların yeni okuyucularına yol göstermeye çalıştılar. Öğrencilerimiz şimdi ise, yeni okuyacakları “İki Yeşil Susamuru” romanıyla yeni yolculuklara çıkamaya hazırlanıyorlar.

“Bir Kitap, Bir Kapak, Anlık Cümle” Etkinliği…

Balkanlar Koleji olarak öğrencilerimizin dil becerilerini geliştirmelerini önemsiyor ve başarılarını taçlandıracak sertifika sınavlarının da öğrencilerimizin motivasyonuna artıracağına inanıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de İngilizce becerisini ölçüp değerlendiren birçok sınav var. TOEFL Primary ve TOEFL Junior sınavları son yıllarda tüm dünyada daha çok kabul gören bir sınav durumuna geldiği için biz de Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu ve Anadolu Lisesi ile Yakacık Balkanlar Koleji’nde öğrenim gören öğrencilerimizi bu sınavlarla değerlendirmeyi uygun gördük. Balkanlar Koleji Yakacık ve Pendik Yerleşkeleri Yabancı Diller Bölümleri’nin ortak çalışması olarak TOEFL Primary ve Junior sınavlarını 15.02.2017 Çarşamba günü Balkanlar Koleji Pendik Yerleşkesinde uygulamıştık. Uygulanan sınav sonuçlarına göre öğrencilerimizin sınavlarda başarı göstermeleri hepimizi mutlu etmiştir. Elde ettikleri başarı ile İngilizce eğitiminde “Dünya Standartları”nı yakaladıklarını belgelemişlerdir. Öğrencilerimize katılım belgeleri Okul Müdürümüz Sayın Cengiz SALDIRANER ve Yabancı Diller Bölüm öğretmenlerinin katıldığı törenle verilmiştir.

TOEFL Primary ve Junior Başarılarımız

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri ile Biyoloji Öğretmeni Yasemin KUMBAR denetiminde moleküllerin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçişini gözlemleyebilmek amacıyla “Difüzyon Deneyi”ni yaptılar. Öğrencilerimiz bu deneyde pasif taşımanın genel özeliklerini kavradılar. Gaz moleküllerinin sıvıya, sıvının da katıya göre daha hızlı yayıldığını gözlemlediler. Sıcaklık, karıştırma ve yoğunluk farkı gibi etmenlerin difüzyon hızını artırıcı etkisini de gözlemleme fırsatı yakalamış oldular.  

Difüzyon Etkinliğimiz…

Okulumuz hazırlık sınıfı öğrencileri Türkiye’de yer alan, Antik Çağdan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’ya Osmanlı’ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan camiiler, kuleler, anıtlar, saraylar, külliyeler, medreseler, kiliseler, kaleler, surlar, sinagoglar, garlar, çeşmeler, kemerler, heykeller gibi birçok eserin yanı sıra modern mimari eserlerimiz olan TBMM ve Olimpiyat Stadyumu gibi eserlerin küçültülmüş hallerinin sergilendiği Miniatürk’ü keşfettiler. Minatürk’te her şey aslına o kadar uygundu ki gezi sonunda öğrencilerimiz kendilerini doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün ülkeyi bir anda dolaşmış gibi hissettiler ve eserlerin altında yer alan hem İngilizce hem de Türkçe tarihi bilgilerle bilgilerine yenilerini ekleme fırsatı yakaladılar.

Miniatürk Gezimiz…

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır.

Son Eklenenler

Okulumuzdan Haberler

Hilal Günaydın
29 Mayıs 2017

Öğrenci Değişim Programı Başarımız…

Hilal Günaydın
27 Mayıs 2017

Sultanahmet Gezimiz…

Hilal Günaydın
4 Mayıs 2017

10. Matematik Olimpiyatı Ödül Törenimiz…

Hilal Günaydın
1 Mayıs 2017

Denizli-Antalya Gezimiz…

Hilal Günaydın
29 Nisan 2017

Zararlı Alışkanlıklara Son!

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desteklediklerimiz