Büyük bir heyecanla yola çıktığımız 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemini sağlıkla ve başarıyla geride bıraktık. Bayram havasında karne almaya gelen öğrencilerimize sınıf öğretmenleri tarafından karneleri dağıtıldı. Öğrencilerimize bol bol dinlenerek ikinci döneme daha dinamik, enerjik başlamaları, bunun yanında ders tekrarları yapmaları ve kitap okumaları tavsiye edildi. Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu ailesi olarak ikinci döneme de aynı coşkuyla başlamak umuduyla, tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz. Facebook ile görüntülemek için tıklayınız.  

Balkanlar Koleji’nde Karne Heyecanı

Öğrencilerimizin yazma becerilerini geliştirmek, yaratıcı düşünmelerini sağlamak amacıyla Türkçe öğretmenimiz Esra CANBOLAT eşliğinde hikaye tamamlama etkinliği gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz üçerli grup oldular. Her gruba farklı hikayelerin giriş bölümü  verildi ve gelişme bölümünü yazmaları istendi. Süre tamamlanınca gruplar kağıtları değiştirerek bu kez sonuç bölümünü yazdılar. Ortaya birbirinden eğlenceli farklı hikayeler çıktı.Öğrenciler keyifli vakit geçirerek yazma becerilerini geliştirdi.

Hikaye Tamamlama Etkinliği

Soyut konuları somutlaştırmak, öğrencilerimize Türkçe dersini eğlenerek öğretmek amacıyla öğretmenimiz Esra CANBOLAT eşliğinde resimlerle deyimler etkinliği gerçekleştirdik. Öğrenciler üç gruba ayrıldı.Her grup kendisine verilen deyimi renkli boyalarla resimlendirdi.Eğlenceli anlar yaşayan 5. Sınıf öğrencilerimiz deyimler konusunu eğlenerek öğrendi. Facebook albümünü görmek için tıklayınız.  

Resimlerle Deyimler Etkinliği

Öğrencilerimizin hayal güçlerini ortaya çıkarmak, yazma yeteneklerini geliştirmek amacıyla en sevdikleri oyuncaklarını okula getirmelerini istedik. Öğrenciler önce oyuncaklarını tanıttı. Ardından da her bir öğrenci kendi oyuncağının hikayesini yazdı ve arkadaşlarıyla paylaştı.Türkçe öğretmenimiz Esra CANBOLAT eşliğinde yapılan bu etkinlikte öğrencilerimiz hem eğlendi hem de yazma becerilerini geliştirdi.

Oyuncak Hikayesi Etkinliği

6-A ve 6-B sınıflarında ondalık kesirlerde yuvarlama etkinliği yapıldı. Bu etkinlik için her gruptan özellikle su şişesi kapakları istendi. Bunun sebebi hem geri dönüşüm için farkındalık yaratmak hem de konuyu eğlenerek öğrenmeleridir. Kapakların üzerlerine rakamlar yazarak, sayıların nasıl ve neye göre yuvarlanabileceklerini yazdılar. Bu şekilde konuyu daha iyi kavradılar.

Ondalık Kesirlerde Yuvarlama Etkinliği

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile Hava Direnci konusunu daha iyi anlamak amacıyla kendi malzemeleriyle paraşüt mantığıyla bir düzenek oluşturdu. Bu düzenek yumurtayı en az hasarla yere inmesini sağlamak için geliştirildi. Yumurta konulan paraşüt düzenekleri pencereden aşağıya bırakıldı. Grup çalışması ile gerçekleştirilen etkinlikte yumurtaların hasara uğrayıp uğramadığına bakıldı. Keyifli bir etkinlik gerçekleştirilmiş oldu. Geleceğin bilim insanları daha az hasarla nasıl paraşüt yapılır hakkında düşünceye daldı..  

Uçan Yumurta Etkinliğimiz

Kaynağı Sevgi Olanın Başarısı Ödül Olur Dedik ve Mavi Çınar Ödüllerinin Beşincisini Gerçekleştirdik… Hayatın en güzel anlarıdır birliktelikler. Mavi Çınar Ödülleri 12 Ocak 2018’de beşinci defa sahiplerini bularak güzel bir birlikteliğe daha imza attı. Balkanlar&Eryetiş Ailesinin başarılı ve anlamlı gününde satırlar, sözcükler dile geldi, güzel heyecanlar yaşandı. 2017 yılı kültür, sanat, edebiyat, televizyon, bilim, tiyatro, müzik dallarının en iyilerinin seçildiği 5.Mavi Çınar Ödülleri Töreni misafirlerin katılımıyla daha da anlamlı hale geldi.  Her misafirin dudaklarından dökülerek kelimelerle şekillendirdiği güzel dilekleri yeni bir dönemin hayat enerjisini daha da artırdı. Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi, Özel Yakacık Balkanlar Koleji İlkokulu ve Ortaokulu, Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu, Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi, öğrenci, öğretmen, yönetici ve idarecilerine uygulanan anket sonucunda 11 kategoride değerlendirme yapıldı. Bir yılın değerlendirmesinin bin ışık dolu bakışlardan süzülerek yapıldığı anket, güzel bir günün belgesi olarak “Gelenekselleşen Mavi Çınar Ödül Töreni”nin 5.’sinde hafızalarda yerini aldı. Program sunumunu Sosyal Bilimler Bölüm Başkanımız Gizem TAÇAN gerçekleştirdi. Törenimizin protokol konuşmalarını Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Ertan ORAL tüm misafirlerimize ithafen yaptığı konuşmasıyla taçlandırdı. Ardından ödül merasimine geçildi. Ödüle layık görülen isimler şöyle;

 • Yaşam Boyu Tiyatro Onur Ödülü- Gönül ÜLKÜ-Gazanfer ÖZCAN
 • Bütün Zamanların En İyi Sporcusu- Naim SÜLEYMANOĞLU
 • Sanatçıya Saygı ve Müzik Onur Ödülü- Cahit BERKAY
 • Yılın En İyi Yazarı-Sunay AKIN
 • Yılın En İyi Takımı- Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı
 • Yılın En İyi Bilim Çalışması- Prof.Dr. Adnan AYHANCI
 • Yılın En İyi Televizyon Programı- Cüneyt ÖZDEMİR/ 5N 1K
 • Yılın En İyi Haber Program Sunucusu- Nazlı ÇELİK
 • Yılın En İyi Kadın Müzik Yorumcusu- Merve ÖZBEY
 • Yılın En İyi Erkek Müzik Yorumcusu- Koray AVCI
 • Yılın En İyi Müzik Grubu- Pera Grubu
Bir fotoğraf karesi, bir imza, bir bakış ve belki de kulağımızda kalan bir tını…  Mavi Çınar Ödülleri başarı öykülerinin ve birlikteliğin sadece bir sembolü oldu ve olmaya da devam edecek…    

2017 Yılının En İyilerini Seçtiğimiz 5. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Pendik Ortaokulu öğrencileri, Sosyal Bilgiler öğretmeni Güler DEDE ile birlikte harita puzzle’ı tamamlayacakları mini bir yarışma yaptı. Her sınıf beşer kişilik üç gruba ayrıldı. iklimleri uygun yerlere koyarak puzzle’ı en erken bitiren grup yarışmayı kazanmış oldu. Her grup üyesi aktif olarak çalışmaya katılarak Türkiye’de görülen iklimler konusunu eğlenirken öğrendi.

Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu Öğrencilerinin Harita Puzzle Etkinliği

Oyun, çocukluk sürecinin en önemli bölümü olarak çocukların yaşayarak öğrenmelerine fırsat sunar. Türkçe Öğretmenimiz Esra CANBOLAT ve Fen Bilgisi Öğretmenimiz Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ gözetmenliğinde 5. sınıflarımızla Türkçe dersi  "Çocuk Dünyası" teması kapsamında İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gezi düzenledik. Okul gezisine katılan tüm öğrenciler çok keyifli ve verimli zaman geçirdiler. Farklı ülkelere ve farklı dönemlere ait oyuncakları incelerken eski oyunlar hakkında sohbet ettiler. Gezi sırasında Sunay Akın ile tanışma fırsatı yakalayan öğrencilerimiz hikayeler dinleyip, fotoğraflar çekilerek keyifli dakikalar yaşadı.

İstanbul Oyuncak Müzesi Gezisi

5-A ve 5-B sınıflarımızda denk kesirler ilgili etkinlik yapıldı. Bu etkinlikte öğrencilerimiz beşerli olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Her gruba üzerinde farklı kesirler yazılı olan üç tane bardak verildi ve üzerindeki kesirlere göre denk kesirler yazılarak bardaklara atılması istendi. Bu etkinlik sayesinde öğrencilerimiz hem eğlendiler hem de denk kesirleri daha iyi kavrayarak öğrendiler.

Denk Kesirler

5-A ve 5-B sınıflarımızda kesirlerde toplama ve çıkarma etkinliği yaptık. Bu etkinlikte herkes ikişerli ve üçerli grup oldu. Her grup üyesi farklı renklerde hamur getirdi. Sonra matematik öğretmeni Aygen MERMER tahtaya her gruba farklı olacak şekilde kesirlerde toplama ve çıkarma işlemi yazdı. Her grup bu işlemi hamurları kullanarak yaptı. Bu etkinlik sayesinde öğrenciler hem eğlendiler hem de öğrendiler.

Kesirlerde Toplama ve Çıkarma Etkinliği

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün izni ile 14 Aralık 2017 günü Arkadaşım Kitap Derneği tarafından “Silahını (Oyuncak) Getir Kitabını Al” sloganı ile yapılan ve Türkiye genelinde kitap okuma alışkanlığını yaymayı amaçlayan etkinliğe Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları olarak gerekli duyarlılığı göstermekte tereddüt etmedik ve 1500 öğrenciye Yüz Temel Eser içerisinde yer alan kitaplardan dağıttık.
Etkinlik kapsamında yapılan tanıtım yürüyüşüne Pendik'te bulunan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra okulumuz öğrencileri de katılarak zengin bir kitap şöleni gerçekleştirildi.
Kitap okuyan öğrencilerin her gün artması dileğiyle…

Kitap Bayramına Katıldık

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 6.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile dinamometreyle laboratuvar ortamında ağırlık takımlarıyla ölçümler yaptı. Dinamometrenin çalışma prensibini geçen seneden bilen öğrenciler ölçümlerini farklı cisimler üzerinde gerçekleştirdi.   Dengelenmiş kuvvet ve dengelenmemiş kuvveti demir araba ve mıknatıs yardımıyla inceleyen öğrenciler kuvvetleri dinamometre ile ölçerek verilerini kaydetti. Öğrenciler öğrenirken keyifli zaman geçirdi.

Kuvveti Ölçelim

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile Canlılar ünitesini işlerken yoğurdun nasıl mayalandığını ve hangi canlıların sütü yoğurda çevirdiğini gözlemlemek istedi. Bu etkinlikte ılık sütün içine bir kaşık yoğurt koyan öğrenciler süreçte sütün yoğurda dönüştüğünü gözlemledi. Bu etkinlikte sütün mikroskobik canlıların yardımıyla yoğurda dönüşümü öğrenen öğrenciler yoğurtlarını afiyetle yediler.

Kendimize Yoğurt Yapalım..

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile dinamometreyi laboratuvar ortamında tanıyarak ağırlık takımlarıyla ölçümler yaptı. Dinamometrenin çalışma prensibini anlayan öğrenciler kendi dinamometrelerini tasarladı. Öğrencilerimiz bilime bir adım daha yaklaşmanın ve kendilerine kuvveti ölçebilen bir dinamometre tasarlamanın mutluluğu yaşamış oldu.

Kendi Dinamometremizi Tasarlayalım..

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile bitkilerin topraktan suyu ve minerali nasıl aldığını gözlemlemek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte karanfil, papatya ve sümbül gibi çiçekler getirerek bu çiçekler gıda boyası ile renklendirilmiş su dolu kaplara konuldu. Süreçte öğrenciler çiçeklerin renklerinin değiştirişini gözlemleyerek keyifli bir etkinlik geçirmiş oldu.

Çiçeklerin Renklerine Ne Oluyor?

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.ve 6.sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler Öğretmeni Güler DEDE rehberliğinde Sümerlerin bulduğu çivi yazısını, kil hamurundan yaptıkları tabletlere küçük birer tarih yazıcısı gibi kaydedip kendi eserlerini ortaya çıkardılar. O dönem insanlarının yazıyı nasıl kullandıklarını yaşayarak ve eğlenerek kavradılar.

Balkanlar Koleji Pendik 0rtaokulu Çivi Yazılı Kil Tablet Etkinliği

Öğrencilerimiz hayallerindeki  mekanları renklendirdi. İlk önce klasik müzik dinleyerek hayallerindeki mekanları düşündüler. Daha sonra çalışmalarına küçük eskizler yaparak başladılar. Çalışmalarını akrilik boya kullanarak renklendirdiler. Bu çalışmanın onları farklı bir boyuta götürdüklerini ifade ettiler. Çalışmanın kazanımı odaklanmayı güçlendirmek. Armoni çalışmasının, renklerin uyumunun önemini gösterdiler.

Hayalindeki Yer

Öğrencilerimize kolaj çalışmasının yapımı anlatıldı. Çalışmanın içeriğini kendilerinin belirleyebileceği anlatıldı. Konularını belirleyen öğrenciler çalışmaları için yazılı basımdan ve dergilerden kesip yapıştırarak çalışmalarını şekillendirdi. Bazı öğrencilerimiz ressamlardan bazısı spordan bazıları ise bayrağımızdan esinlenerek çalışmalar gerçekleştirdi.

Kolaj Çalışması

5. ve 6. sınıf öğrencilerimizle birlikte interaktif bir şekilde zorbalık nedir? Zorbalıkla nasıl baş edilir? gibi soruların cevaplarını bulduk. Keyifli videolarla desteklenen konuda; zorbanın, mağdurun ve seyircinin gözünden olayları empati kurarak değerlendirdik. Öğrencilerimizde farkındalık oluşmasına katkıda bulunduk. Sloganımız olan ‘Zorba Olma Kanka Ol’ ile sunumumuzu dinamik bir şekilde bitirmenin enerjisini ve farkındalığını yaşadık.

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu’nda ‘Akran Zorbalığı’ Sunumumuz Gerçekleşti

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumlarının Öğretmenler Günü yemeği 25.11.2017 Cumartesi  Rakkas Pen Otel’de yapıldı. Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları Kurucularımızdan Sayın Vedat ERYETİŞ’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasıyla başladı. Program, eğitim camiasında 31 yıldır faaliyet gösteren Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları ailesinde uzun yıllardır hizmet veren yöneticilere, eğitimcilere ve personele plaket takdimleriyle devam etti. Gecenin büyük rengi Eryetiş & Balkanlar Öğretmenler Korosunun performansı göz doldurdu. Ardından Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları kurucuları, idarecileri ve öğretmenleri gecenin pastasını kestiler. Bu anı, toplu fotoğraf çekimleriyle ölümsüzleştiren öğretmenlerimiz geceyi eğlenerek tamamladılar. Eryetiş & Balkanlar Ailesinin tüm öğretmenlerinin günü kutlu olsun.

Eryetiş & Balkanlar Ailesi’nde Öğretmenler Günü Kutlaması…

Pendik Balkanlar Ortaokulu 6-A ve 6-B Sınıfı öğrencileri Sosyal Bilgiler öğretmeni Güler DEDE, Türkçe öğretmeni Esra CANBOLAT ve İngilizce öğretmeni Meltem YALAZAN gözetiminde, eski medeniyetler arası kültür farklılıklarını gözlemlemek, bu medeniyetlerden günümüze ulaşan kalıntıları incelemek ve tarihi müzelerin önemini kavramak amacıyla “İstanbul Arkeoloji Müzelerini” ziyaret ettiler. 5.Sınıfların ardından 6.sınıflarda gezilerini heyecanlı ve meraklı bir şekilde tamamladı.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gezisi

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile ‘Volkanik patlamanın nasıl oluşur? ’ sorusunun cevabını merak ederek bir etkinlik gerçekleştirdi. Gerekli malzemeler bir araya getirilerek mini bir volkan dağı oluşturdu. Karbonat, sirke ve boya bir araya gelerek oluşturulan etkinlikte heyecan verici patlama gerçekleştirilmiş oldu. Öğrenciler eğlenerek öğrenmenin keyfini çıkarttılar.

Volkanik Patlama Etkinliğimiz

24 Kasım Öğretmenler Günü çok amaçlı salonda gerçekleştirilen törende büyük bir coşkuyla kutlandı. Ortaokul öğrencilerimiz büyük bir özveri ve takım çalışmasıyla, günlerce süren çalışmalarla ortaya çıkardıkları programla tüm öğretmenlere duygu dolu anlar yaşattı. Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan program koro ile devam etti. Öğrenciler, öğretmen marşını söylediler. Ardından program özlü sözler ve oratoryo ile devam etti. Daha sonra öğretmenlerle yapılan röportaj izlendi. Programın en eğlenceli kısmı tüm öğretmenlerimizin çocukluk fotoğraflarının olduğu slayt oldu. Öğrenciler küçüklük fotoğraflarından hangi öğretmen olduğunu tahmin ederek eğlenceli anlar yaşattı. En son öğrencilerin öğretmenlerine hazırladıkları sürpriz pasta kesildi. Programda emeği geçen tüm öğrencilerimizi kutluyor, bilginin ışığında umut dolu nice yarınlar diliyoruz.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması

Satrançta Final Oynuyoruz 18 – 19 Kasım 2017 tarihlerinde Pendik Novi Pazar Spor Kompleksinde, tüm kategorilerde 550 sporcunun yarıştığı İstanbul Küçükler Satranç il Birinciliği düzenlendi. Okulumuz yarışmada Satranç Öğretmenimiz Cengiz Topel rehberliğinde iki sporcu ile temsil edildi. 12 yaş genel kategoride yarışan Nevzat Orçun Aydın yedinci,12 yaş kızlarda yarışan Zeynep Işık ise ikinci oldu, bu sonuçlar sonunda iki sporcumuz da final hakkı kazandı. Öğrencilerimizi, ailelerini ve emeği geçen tüm öğretmenleri tebrik eder başarılı sonuçların devamını dileriz.

 

Satrançta Final Oynuyoruz

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır.

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desteklediklerimiz