Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün izni ile 14 Aralık 2017 günü Arkadaşım Kitap Derneği tarafından “Silahını (Oyuncak) Getir Kitabını Al” sloganı ile yapılan ve Türkiye genelinde kitap okuma alışkanlığını yaymayı amaçlayan etkinliğe Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları olarak gerekli duyarlılığı göstermekte tereddüt etmedik ve 1500 öğrenciye Yüz Temel Eser içerisinde yer alan kitaplardan dağıttık.
Etkinlik kapsamında yapılan tanıtım yürüyüşüne Pendik'te bulunan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra okulumuz öğrencileri de katılarak zengin bir kitap şöleni gerçekleştirildi.
Kitap okuyan öğrencilerin her gün artması dileğiyle…

Kitap Bayramına Katıldık

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 6.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile dinamometreyle laboratuvar ortamında ağırlık takımlarıyla ölçümler yaptı. Dinamometrenin çalışma prensibini geçen seneden bilen öğrenciler ölçümlerini farklı cisimler üzerinde gerçekleştirdi.   Dengelenmiş kuvvet ve dengelenmemiş kuvveti demir araba ve mıknatıs yardımıyla inceleyen öğrenciler kuvvetleri dinamometre ile ölçerek verilerini kaydetti. Öğrenciler öğrenirken keyifli zaman geçirdi.

Kuvveti Ölçelim

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile Canlılar ünitesini işlerken yoğurdun nasıl mayalandığını ve hangi canlıların sütü yoğurda çevirdiğini gözlemlemek istedi. Bu etkinlikte ılık sütün içine bir kaşık yoğurt koyan öğrenciler süreçte sütün yoğurda dönüştüğünü gözlemledi. Bu etkinlikte sütün mikroskobik canlıların yardımıyla yoğurda dönüşümü öğrenen öğrenciler yoğurtlarını afiyetle yediler.

Kendimize Yoğurt Yapalım..

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile dinamometreyi laboratuvar ortamında tanıyarak ağırlık takımlarıyla ölçümler yaptı. Dinamometrenin çalışma prensibini anlayan öğrenciler kendi dinamometrelerini tasarladı. Öğrencilerimiz bilime bir adım daha yaklaşmanın ve kendilerine kuvveti ölçebilen bir dinamometre tasarlamanın mutluluğu yaşamış oldu.

Kendi Dinamometremizi Tasarlayalım..

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile bitkilerin topraktan suyu ve minerali nasıl aldığını gözlemlemek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte karanfil, papatya ve sümbül gibi çiçekler getirerek bu çiçekler gıda boyası ile renklendirilmiş su dolu kaplara konuldu. Süreçte öğrenciler çiçeklerin renklerinin değiştirişini gözlemleyerek keyifli bir etkinlik geçirmiş oldu.

Çiçeklerin Renklerine Ne Oluyor?

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.ve 6.sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler Öğretmeni Güler DEDE rehberliğinde Sümerlerin bulduğu çivi yazısını, kil hamurundan yaptıkları tabletlere küçük birer tarih yazıcısı gibi kaydedip kendi eserlerini ortaya çıkardılar. O dönem insanlarının yazıyı nasıl kullandıklarını yaşayarak ve eğlenerek kavradılar.

Balkanlar Koleji Pendik 0rtaokulu Çivi Yazılı Kil Tablet Etkinliği

Öğrencilerimiz hayallerindeki  mekanları renklendirdi. İlk önce klasik müzik dinleyerek hayallerindeki mekanları düşündüler. Daha sonra çalışmalarına küçük eskizler yaparak başladılar. Çalışmalarını akrilik boya kullanarak renklendirdiler. Bu çalışmanın onları farklı bir boyuta götürdüklerini ifade ettiler. Çalışmanın kazanımı odaklanmayı güçlendirmek. Armoni çalışmasının, renklerin uyumunun önemini gösterdiler.

Hayalindeki Yer

Öğrencilerimize kolaj çalışmasının yapımı anlatıldı. Çalışmanın içeriğini kendilerinin belirleyebileceği anlatıldı. Konularını belirleyen öğrenciler çalışmaları için yazılı basımdan ve dergilerden kesip yapıştırarak çalışmalarını şekillendirdi. Bazı öğrencilerimiz ressamlardan bazısı spordan bazıları ise bayrağımızdan esinlenerek çalışmalar gerçekleştirdi.

Kolaj Çalışması

5. ve 6. sınıf öğrencilerimizle birlikte interaktif bir şekilde zorbalık nedir? Zorbalıkla nasıl baş edilir? gibi soruların cevaplarını bulduk. Keyifli videolarla desteklenen konuda; zorbanın, mağdurun ve seyircinin gözünden olayları empati kurarak değerlendirdik. Öğrencilerimizde farkındalık oluşmasına katkıda bulunduk. Sloganımız olan ‘Zorba Olma Kanka Ol’ ile sunumumuzu dinamik bir şekilde bitirmenin enerjisini ve farkındalığını yaşadık.

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu’nda ‘Akran Zorbalığı’ Sunumumuz Gerçekleşti

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumlarının Öğretmenler Günü yemeği 25.11.2017 Cumartesi  Rakkas Pen Otel’de yapıldı. Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları Kurucularımızdan Sayın Vedat ERYETİŞ’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasıyla başladı. Program, eğitim camiasında 31 yıldır faaliyet gösteren Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları ailesinde uzun yıllardır hizmet veren yöneticilere, eğitimcilere ve personele plaket takdimleriyle devam etti. Gecenin büyük rengi Eryetiş & Balkanlar Öğretmenler Korosunun performansı göz doldurdu. Ardından Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları kurucuları, idarecileri ve öğretmenleri gecenin pastasını kestiler. Bu anı, toplu fotoğraf çekimleriyle ölümsüzleştiren öğretmenlerimiz geceyi eğlenerek tamamladılar. Eryetiş & Balkanlar Ailesinin tüm öğretmenlerinin günü kutlu olsun.

Eryetiş & Balkanlar Ailesi’nde Öğretmenler Günü Kutlaması…

Pendik Balkanlar Ortaokulu 6-A ve 6-B Sınıfı öğrencileri Sosyal Bilgiler öğretmeni Güler DEDE, Türkçe öğretmeni Esra CANBOLAT ve İngilizce öğretmeni Meltem YALAZAN gözetiminde, eski medeniyetler arası kültür farklılıklarını gözlemlemek, bu medeniyetlerden günümüze ulaşan kalıntıları incelemek ve tarihi müzelerin önemini kavramak amacıyla “İstanbul Arkeoloji Müzelerini” ziyaret ettiler. 5.Sınıfların ardından 6.sınıflarda gezilerini heyecanlı ve meraklı bir şekilde tamamladı.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gezisi

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile ‘Volkanik patlamanın nasıl oluşur? ’ sorusunun cevabını merak ederek bir etkinlik gerçekleştirdi. Gerekli malzemeler bir araya getirilerek mini bir volkan dağı oluşturdu. Karbonat, sirke ve boya bir araya gelerek oluşturulan etkinlikte heyecan verici patlama gerçekleştirilmiş oldu. Öğrenciler eğlenerek öğrenmenin keyfini çıkarttılar.

Volkanik Patlama Etkinliğimiz

24 Kasım Öğretmenler Günü çok amaçlı salonda gerçekleştirilen törende büyük bir coşkuyla kutlandı. Ortaokul öğrencilerimiz büyük bir özveri ve takım çalışmasıyla, günlerce süren çalışmalarla ortaya çıkardıkları programla tüm öğretmenlere duygu dolu anlar yaşattı. Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan program koro ile devam etti. Öğrenciler, öğretmen marşını söylediler. Ardından program özlü sözler ve oratoryo ile devam etti. Daha sonra öğretmenlerle yapılan röportaj izlendi. Programın en eğlenceli kısmı tüm öğretmenlerimizin çocukluk fotoğraflarının olduğu slayt oldu. Öğrenciler küçüklük fotoğraflarından hangi öğretmen olduğunu tahmin ederek eğlenceli anlar yaşattı. En son öğrencilerin öğretmenlerine hazırladıkları sürpriz pasta kesildi. Programda emeği geçen tüm öğrencilerimizi kutluyor, bilginin ışığında umut dolu nice yarınlar diliyoruz.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması

Satrançta Final Oynuyoruz 18 – 19 Kasım 2017 tarihlerinde Pendik Novi Pazar Spor Kompleksinde, tüm kategorilerde 550 sporcunun yarıştığı İstanbul Küçükler Satranç il Birinciliği düzenlendi. Okulumuz yarışmada Satranç Öğretmenimiz Cengiz Topel rehberliğinde iki sporcu ile temsil edildi. 12 yaş genel kategoride yarışan Nevzat Orçun Aydın yedinci,12 yaş kızlarda yarışan Zeynep Işık ise ikinci oldu, bu sonuçlar sonunda iki sporcumuz da final hakkı kazandı. Öğrencilerimizi, ailelerini ve emeği geçen tüm öğretmenleri tebrik eder başarılı sonuçların devamını dileriz.

 

Satrançta Final Oynuyoruz

Pendik Balkanlar Ortaokulu 5-A ve 5-B Sınıfı öğrencileri Sosyal Bilgiler öğretmeni Güler DEDE, Fen Bilimleri öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ve matematik öğretmeni Aygen MERMER gözetiminde 16 Kasım Perşembe günü eski medeniyetler arası kültür farklılıklarını gözlemlemek, bu medeniyetlerden günümüze ulaşan kalıntıları incelemek ve tarihi müzelerin önemini kavramak amacıyla “İstanbul Arkeoloji Müzelerini” ziyaret ettiler.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gezisi

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneği’ne bağlı olarak 70'e yakın ülkede uygulanmaktadır. Her yıl Mart ayının 3. haftası bütün dünyada 6 milyondan fazla öğrenci, Kanguru Matematik Sınavı’na katılarak önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmaktadır. Kanguru Sınavı’ndaki sorular öğrencilerin ilgisini çekecek niteliktedir, günlük hayatla bağlantılı ve eğlencelidir. 7-18 yaş arası her öğrencinin kendi yaş grubuna ait kategoride yarışacağı bu sınav, “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirleri değiştirmeyi hedeflemektedir. Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi olarak biz de Kanguru Matematik Sınavı için “Sınav Merkezi” olduk ve öğrencilerimizin matematik alanında farklı bir tecrübe edinmeleri için yeni bir adım daha attık. Öğrencilerimizin sınava dair ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla, Kanguru Matematik Sınavı’nı tanıtan bir sunum gerçekleştirdik. Öğrencilerimizi geçmiş yıllarda sorulmuş sorularla tanıştırarak, onları ne denli keyifli bir sınavın beklediğini görmelerini sağladık. “Öğrencilerimizin matematik dersine dair önyargılarını yıkmak”  yönündeki hedefimizi destekleyen bu sınava; hem kendi öğrencilerimizin hem de dışarıdan katılmak isteyen öğrencilerimizin katılımlarını bekliyoruz… Son başvuru tarihi 31.12.2017’dir. 17 Mart 2017 Cumartesi günü okulumuzda uygulayacağımız Kanguru Matematik Sınavı’na katılmak isteyen öğrencilerimizin, başvurularını Matematik Bölümü öğretmenlerine iletmelerini rica ediyoruz.  Dışarıdan katılmak isteyen öğrencilerimiz için ise başvuru adımları şu şekildedir: “www.kanguru-tr.com” adresine girip ana sayfada bulunan  “Kayıt Sayfası” linkine tıklayınız. “Bireysel Kayıt” bölümüne girerek bilgilerinizi doldurunuz. Sınav merkezi bölümünde “Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi”ni seçiniz. Katılacak tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz.

   

Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi Kanguru Matematik Sınavı İçin Sınav Merkezi Oldu…

Balkanlar Koleji Ortaokulu öğrencileri Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında büyük bir özlemle andı. Saat dokuzu beş geçe saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 10 Kasım Töreni Müzik Öğretmeni Begüm KARABAKIR eşliğinde hazırlanan Balkanlar Korosu ile devam etti. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkçe Öğretmeni Esra CANBOLAT yaptı. Okulumuzda düzenlenen “Atatürk” konulu şiir yarışmasına katılan öğrencilerimiz şiirlerini okudu. Ardından sahnede hediyelerini aldılar. Şiirlerden sonra Atatürk’ün hayatını anlatan video duygu dolu cümlelerle, anlamlı bakışlarla izlendi. Programın devamında 6-B sınıfından Yiğit ŞAHİN “Atatürk’ ün Gençliğe Hitabesi’ ni okudu.6-A sınıfından Toprak AYDIN ise “Gençliğin Ataya Cevabını” okurken bütün öğrenciler de büyük bir gururla tekrar etti.
Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 79. Yılında Türk Ulusu’ nun yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder Atatürk’ü saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.
Aziz ruhun şad olsun Atam…

Balkanlar Koleji Ortaokulu Mustafa Kemal Atatürk’ü Özlem, Şükran ve Saygıyla Andı!

Soyut konuları Somutlaştırarak öğrenmek hem kalıcı hem pratik öğrenme sağlar.Eğlenerek öğrenmeyi seven öğrencilerimizle Türkçe Öğretmenimiz Esra CANBOLAT eşliğinde zıt anlam etkinliği yaptık. Sınıfı ikişerli gruplara ayırarak her gruba gerekli materyaller verildi. Karşılıklı oklar kesen öğrenciler sağ sol olmak üzere oklara zıt anlamlı kelimeler yazdı.Daha sonra koridorlarımızı yapılan oklarla renklendirdik.

Oklarla Zıt Anlam Etkinliği

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ rehberliğinde 6.Sınıflarımız Solunum Sistemi konusunu daha iyi kavrayabilmek için solunum sistemi tişörtü ve maketi yaptı. Öğrencilerimiz solunum organlarını daha iyi kavramak amacıyla bir tişört tasarımında bulundular ve soluk alıp verirken organlarda ne gibi değişiklikler olduğunu incelemek amacıyla solunum maketi yaptılar. Bu etkinliklerle yaparak yaşayarak öğrenme gerçekleştiren öğrencilerimiz büyük keyif aldı.

Soluk Alırken Vücudumda Neler Oluyor?

Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ ile eğimli ve bol yağış alan arazilerimizde toprağı neyin tuttuğunu merak ederek bir süreçten oluşan etkinliği gerçekleştirdi. Bu etkinliğimizde sınıf 3 gruba ayrıldı. Gerekli malzemeler bir araya gelerek mini araziler oluşturuldu. Öğrencilerimiz arazilerine tohumları çok-orta-az olarak ekti.  Ve her grup üyesi belirli zaman aralıklarında arazilerini suladı. Sonuçtan büyük keyif alan öğrenciler doğayı korumanın önemini bir kez daha anlayarak ağaçlandırmanın önemini ve heyelanın (toprak kayması’ nın) nasıl oluştuğunu anlamış oldu.

Toprakları Ne Tutuyor?

Öğrencilerde Kızılay Haftası’nın önemini ve yardımlaşmayı öğretmek için gerçekleştirilen programda 5-A sınıfı öğrencilerinden Duru Naz DEMİRDELEN ‘‘Kızılay Haftası’’ adlı kompozisyonu okudu. Yine 5-A sınıfı öğrencilerinden Zeynep AYDIN ‘‘ Kızılay Haftası’’ adlı şiiri okudu. 5-B sınıf öğrencilerinden Işık DUDU ve Zeynep Asya UĞUR ise Kızılay Haftası ile  ilgili hazırlamış oldukları Kızılay Çadırı maketini sergilediler. 5-A sınıfı öğrencisi Talha PARLAR ise Kızılay Haftası için pankart ve küçük el kartları hazırlayarak törene destek verdiler. Öğrencilerimiz Kızılay Haftası’nın önemini kavrayarak verimli bir gün geçirdi.

’29 Ekim- 04 Kasım Kızılay Haftası’ Okul Bahçesinde Yapılan Etkinliklerle Büyük Bir Coşku ve Özveriyle Kutlandı

                                         ‘’Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır.’’ M.Kemal ATATÜRK Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu 5.Sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri öğretmeni Ceren ÇOBANOĞLU ALTINTAŞ, Bilişim Teknolojileri öğretmeni Hüseyin MANTARCI, İngilizce öğretmeni Meltem YALAZAN rehberliğinde ‘’Sancaktepe Bilim Deney Merkezini’’ ziyaret etti. Öğrencilerimiz burada eğlenceli deneyler yaparak, Fen alanında önemli bilgiler edinerek düşünme becerilerini geliştirdi. Eğitmenler eşliğinde bütün deneyler incelenerek öğrencilere deneylerde serbest zaman verildi. Gözlemevi’nde görüntüler kubbe şeklinde tavanın her tarafına üç boyutlu olarak yansıtılırken, eğitmenler tarafından bilgiler verildi. Gezegenler ve yıldızlar hakkında öğrencilerimiz merak ettikleri sorulara cevap bulmuş oldu. Ayrıca öğrencilerimiz gözlemevinde Güneş’i inceleme fırsatı buldular.

Sancaktepe Bilim Deney Merkezi

6-B Sınıfı öğrencileri , Sosyal Bilgiler Öğretmeni  Güler DEDE rehberliğinde,  vatandaşlık bilinci hakkında bireylerin ne derece fikir sahibi olduğunu öğrenmek için, kendi hazırladıkları kamera ve mikrofonla bir sokak röportajı canlandırdılar. eğlenceli ve yaşama dair bir etkinlik gerçekleştirildi.

6-B Sınıfının Sokak Röportajı Etkinliği

Yaparak yaşayarak öğrenmenin en etkili öğrenme olduğuna inanarak 6-B sınıfıyla Eş Anlam-Zıt Anlam Etkinliği gerçekleştirdik. Sınıfı iki gruba ayırarak her gruba gerekli materyaller verildi. Birinci grup eş anlamlı kelimeleri, ikinci grup ise zıt anlamlı kelimeleri hayal güçlerinin yardımıyla renkli kartonlara yazarak süslediler. Eğlenerek öğrenen öğrencilerimiz bu etkinlik ile soyut konuları somut olarak daha iyi kavradı.  

Eş Anlam-Zıt Anlam Etkinliği

6-A ve 6-B ile birlikte bölünebilme kurallarının olduğu bir etkinlik yaptık. Her sınıf üçerli gruplara ayrıldı. Grup içindeki her üyenin belli görevleri vardı. Her gruptaki öğrenciler hangi sayıya ait olan kuralı yapacaksa, ona göre görev dağılımı yaptı. Kimi öğrenciler sayıları kartona yazdı, kimi baloncuk ile konuşmaları yazdı, kimi de o yapılanları kesti. Daha sonra okul panomuzu öğrencilerin yapıp kestikleriyle süsledik. Bu etkinliği yaparken hem eğlendiler hem de daha iyi öğrenip konuyu pekiştirdiler.

Bölünebilme Kuralları Etkinliğini Gerçekleştirdik

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır.

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desteklediklerimiz