gems


Gems etkinlikleri çocuklara temel bilimsel kavram ve yöntemleri açıklarken hayal güçlerini de geliştirmektedir. Çocuklar erken yaşlarda bilgiyi keşfetmeyi yaşayarak öğrenirler. Bu programda çocukların ilgilerini çeken çeşitli konular ele alınır. Çocukların aktif katılımları sağlanarak etkin öğrenmeleri gerçekleştirilir. Gems Fen Programı içerisinde yer alan eğlenceli etkinliklere çocukların fen ve matematiğe ilgi duymaları sağlanarak bilimsel düşünmenin ilk temelleri atılır. Amacımız, fen-doğa deneylerini, matematik çalışmalarını; yaratıcı drama ve art etkinliği ile birleştirip sınıfa taşıyarak; öğrenmeyi daha kaliteli, sürükleyici, keyifli ve eğlenceli hale getirmek Gems Programı içerisinde yer alan eğlenceli etkinliklerle çocukların fen ve matematiğe ilgi duymaları sağlanarak bilimsel düşünmenin ilk temelleri atılır.

 

Çocuklar erken yaşlarda bilgiyi keşfetmeyi, bilginin somuttan soyuta gelişimini ve bir bilginin bir çok bilgiyle bağlantısını yaşayarak öğrenir. Bu programda çocukların ilgilerini çeken çeşitli konular ele alınır. Uğurböcekleri, Penguenler, Kutup Ayıları, Kelebekler, Ağaç evler, Karıncalar, Yumurtalar, Baloncuklar gibi, çocukların aktif katılımları sağlanarak etkin öğrenmeleri gerçekleştirilir. Soru sormakla bilimin en önemli aşamalarından biri olduğundan, bu programda öğretmenler soru sorarak çocukların belirli bir konu hakkında neler bildiklerini veya neler düşündüklerini bilmek isteyebilirler.
Gördükleri, işittikleri, öğrendikleri şeylerin bazı özellikleri üzerinde dikkatlerini yoğunlaştırmaları için soruları kullanabilirler. Sorular aynı zamanda çocukların okuldaki deneyimleriyle diğer deneyimleri arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olarak; hatırladıkları diğer bilgi ve düşüncelerle işlenen konu arasında ilişki kurmalarını sağlamaktadır. Sorular çocuklara; kendi kendilerine mantık yürütme, gerçeklerle düşünceleri birleştirme ve sonuç çıkarma fırsatı tanımaktadır.

Edit widget and choose a menu