Türkiye Okul Sporları’nın düzenlemiş olduğu okullar arası satranç turnuvasına katılan Balkanlar Koleji Yıldız Erkek Satranç Takımı’mız büyük bir başarıya daha imza attı. Dört aşamadan oluşan turnuvaya Türkiye genelinden 1750 okul katıldı. Yıldız Erkek Satranç Takımı’mız toplamda 24 maçın 23’nü kazandı ve 1 beraberlik elde etti. Karaman ilinde 09-13 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen büyük final etabına 34 ilden 100 takım ve 511 sporcu katıldı. Oynanan maçlar neticesinde okul takımımız,  namağlup “Türkiye Şampiyonu” oldu. Bu ne büyük bir başarı, bu ne büyük bir gurur! Bize bu gururu yaşatan satranç sporcularımız Ege ALPİN, Devin HİŞİL, Oğuz Kağan AYDIN, Tuna Deniz PAÇ, Nebil ARSLANTÜRK ve Yağız Çınar AKIN’ı tebrik ediyor, onları çalıştıran ve yarışmalarda rehberlik eden Satranç Öğretmenimiz Cengiz TOPEL’e teşekkür ediyoruz.

Yıldız Erkek Satranç Takımı Türkiye Şampiyonu!

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı öğrencilerimiz, geleneksel dondurma partisi ve piknik etkinliğini gerçekleştirdiler. Çocuklarımız, piknik sepetlerini evlerinde hazırlayarak okula getirdiler. Piknik masalarını hazırladılar, yerlere örtülerini serdiler. Yiyeceklerini  birbirleri ile paylaştılar, sohbet ettiler ve piknik sonrası bahçemizde oyunlar oynadılar.

Geleneksel Dondurma Partimiz ve Piknik Etkinliğimiz

Minik Yunuslar sınıfımız; branş öğretmenlerimiz ile hazırladıkları yıl sonu etkinliklerini, okul bahçemizde arkadaşlarına, öğretmenlerine ve velilerine sergilediler. Hazırladıkları dans, resim, drama, spor ve müzik çalışmalarıyla yeteneklerini bir kez daha bizlere gösterdiler. Etkinliğimizde emeği geçen tüm branş öğretmenlerimize ve minik yunuslarımızı yalnız bırakmayan değerli velilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Minik Yıldızlar!

Yakacık Balkanlar Koleji anasınıfı öğrencilerimizle,  “okul dışarıda” günümüzde farklı çalışmalar gerçekleştirdik. Okul bahçemizde top oynadık, oyun parkımızda kaydıraklardan kaydık, arka bahçemizde lego ve bloklarla oynadık. Çimenlerin üstünde hikayeler okuduk, su oyunu ve bowling oynadık. Ayrıca hayvanat bahçemizdeki hayvanları besledik. Balkanlar Koleji’nde “okul dışarıda” etkinliğini çok renkli geçirdik.

Okul Dışarıda!

“Engeller, bizim için engel olamaz!” dedik ve resimlerimizi değişik yöntemlerle yaptık. Bu çalışmayı yapmamızdaki amacımız, minik öğrencilerimizin engelli vatandaşlara karşı farkındalık kazanmaları ve onların içinde bulundukları durumu bir nebze olsun anlamaları.        Bu küçük engelleri birlikte aşalım, onlara destek olalım.

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfları Engelleri Aşıyor! 

Balkanlar Koleji’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin katılımı ile coşkuyla kutlandı. Törenimiz, okulumuzun ön bahçesinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Satrançta derece alan öğrencilerimize ve Robm İstanbul Vek Robotiks Yarışması’nda Çizgi İzleyen kategorisinde İstanbul birincisi olan öğrencilerimize madalyaları ve kupaları verildi. Ardından tüm öğrencilerimiz, bando takımı ile yürüyüşe katıldılar. Okula geri döndüklerinde okulumuzun yeni bahçesinde onları birbirinden güzel sürprizler bekliyordu. Bahçemiz; canlı langırt, canlı rodeo, 3’lük yarışma, ayakla labut devirme, slalom çubuğuna çember atma, çuval yarışı, halat kaşıkla top taşıma, masa tenisi vb. etkinlikleriyle tam bir şölen alanıydı.  Şölen,  “Gazcı Kardeşler” müzik grubunun şarkılarıyla devam etti. Atanın gençleri, 100 yıldır süregelen bir coşkuyla şarkılar, marşlar söylediler. Türk milletinin ve Cumhuriyet’in yılmaz bekçileri Türk gençliğinin bayramı kutlu olsun!  

Balkanlar Koleji’nde 100. Yıl Coşkusuyla 19 Mayıs!

Yakacık Balkanlar Koleji’nin birbirinden yetenekli anasınıfı öğrencileri, 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü Soğanlık Kültür Merkezi’nde harika bir “yıl sonu şöleni” gerçekleştirdiler. Branş öğretmenlerimizin hazırlamış oldukları gösterilerden oluşan  yıl sonu etkinliklerimiz, değerli velilerimizin katılımıyla daha da renklendi. Koro, dans, step ve İngilizce dramalardan oluşan etkinlikler, velilerimizden büyük alkış topladı. Çocuklarımız, rollerinin hakkını sahnede fazlasıyla verdiler ve her yönden yetenekli olduklarını bir kez daha bizlere gösterdiler. Çocuklarımızı kutluyor, emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Minik Bedenler, Büyük Yetenekler!

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı  öğrencilerimiz ile yaklaşık iki ay önce ektiğimiz mısır, fasulye, bezelye ve taze soğan tohumları güneş ışığıyla beslendiler, yeryüzüne çıktılar. Çocuklar kendi ektikleri tohumların büyüdüğünü görünce hem mutlu oldular hem de şaşırdılar. Bitkilerimizi  inceledikten sonra buğdaylarımızı da toprağa ekip suladık. Şimdi onların yeryüzüne çıkmasını  bekliyoruz.  

Tohumlarımız Yeryüzüne Çıktı!

Okulumuz öğretmenlerinin düzenlediği kampanya ile toplanan kaynak kitaplar, hikaye kitapları ve Greenpeace Dergileri Makedonya’nın Prilep yöresinde bulunan Kiril ve Metody Belediye İlköğretim Okulu’na ulaştırılmıştır. Bize bu okulu bulup iletişim kurmamızı sağlayan ve paylaşmanın önemini bir kez daha yaşamamıza vesile olan değerli velimiz Yasemin ALTAN’a ve bu projede emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Kitaplarımız Yerlerine Ulaştı

Balkanlar Koleji’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin katılımı ile coşkuyla kutlandı. Törenimiz, okulumuzun ön bahçesinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında şiirler okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı, satrançta derece alan öğrencilerimize madalyalar verildi. Ardından tüm öğrencilerimiz, bando takımı ile yürüyüşe katıldılar. Geri geldiklerinde okulumuzun yeni bahçesinde onları birbirinden güzel sürprizler bekliyordu. Asıl eğlence şimdi başladı! Bahçemiz; yüz boyama etkinlikleriyle, şişme balon parklarıyla, balonlarla, pamuk şekerlerle, mısırlarla, müziklerle, danslarla tam bir şölen alanıydı. Çocuklarımız doyasıya eğlendiler, bu kutlu günün keyfini çıkardılar. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi:  “Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız…" Unutmamalıyız ki; Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.  Gününüz kutlu olsun çocuklar!  

Daha fazla fotoğraf için tıklayınız...

23 Nisan Tek Renk, Tek Yürek!

Yine bir bahar, yine aylardan nisan… Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfımızın güzel çocukları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı neşe, gurur ve coşkuyla kutladılar. Şarkılar söylediler, şiirler okudular… Ata’mızın onlara armağan ettiği bu özel günde, ona olan saygılarını ve sevgilerini bir kez daha gösterdiler.  

Yaşasın 23 Nisan!

Yakacık Balkanlar Koleji anasınıfı öğrencimizden Can Aras’ın babası, bizlere meslek tanıtımı yaptı ve okul bahçemizdeki  toprak ve bitkiler hakkında bilgiler verdi. Ziraat Mühendisi velimize bu güzel gün için çok teşekkür ediyoruz.

Kelebekler Sınıfında Meslek Tanıtımı!

“Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”  M. Kemal ATATÜRK   Atatürk'ün bu güzel sözünden yola çıkarak, Balkanlar Koleji olarak sizlere sanatla iç içe geçmiş bir şölen hazırladık.  İlkokul öğrencilerimiz,  ''sanat ve spor etkinlikleri'' dersinde ilgi duydukları bir etkinlik seçtiler. Seçtikleri etkinliklere bir yıl boyunca çalıştılar, öğrendikleri bilgilerle yeteneklerini harmanladılar. Müzik, dans ve drama çalışmalarıyla bizlere şahane anlar yaşattılar. Sanat şöleninde emeği geçen öğretmenlerimize, en güzel performanslarını sergileyen öğrencilerimize ve bizden desteklerini esirgemeyen tüm velilerimize teşekkürlerimizi sunarız.  

Uygulamalı Dersler, Sanat Şöleni İle Nisan Ayına Damgasını Vurdu! 

Yakacık Balkanlar Koleji anasınıfları olarak 08-09-10 ve 11 Nisan günlerinde velilerimizle bireysel veli görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın bugüne kadarki gelişimleri ile ilgili velilerine bilgilendirme yaptık. Ayrıca sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenleri tarafından puanlama yapılarak doldurulan formların sonucunda hangi çocuğun hangi zeka alanında daha baskın olduğunu gösteren çoklu zeka grafikleri rehber öğretmenimiz tarafından velilerimizle paylaşıldı. Velilerimiz okulumuza olan güven ve memnuniyetlerini dile getirdiler. Bizler de Yakacık Balkanlar Koleji ailesi olarak velilerimize bu güzel düşünceleri ve olumlu paylaşımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Anasınıfı Veli Görüşmeleri

Yakacık Balkanlar Koleji anasınıflarında bu hafta portfolyo sunum haftasıydı. Çocuklarımız, yıl içinde öğrendikleri bütün çalışmalardan ailelerine güzel bir sunum yaptılar. Portfolyo sunumlarımız hem Türkçe hem İngilizce olarak yapıldı. Çocuklarımızın portfolyo sunumları sayesinde kendilerine olan güvenlerinin ne kadar çok geliştiğini ve ne kadar çok şey öğrendiklerini gözlemleme fırsatı bulduk. Güzel bir portfolyo haftasıydı. Velilerimize katılımlarından dolayı çok teşekkür ederiz.

 

Anasınıflarımızın Başarılı Portfolyo Sunumları!

2018-2019 eğitim öğretim yılı içinde hem sınıf öğretmenlerimizin hem de görsel sanatlar öğretmenimizin öğrencilerimizle birlikte yapmış oldukları sanat etkinliklerinden oluşan bir resim sergisi hazırladık. Sergimize velilerimizi de davet ettik. Velilerimiz, çocuklarımızın emeklerine büyük ilgi gösterdiler ve sergimizi büyük bir beğeni ile gezdiler. Küçük sanatçılarımıza büyük alkışlar...  

Küçük Eller, Büyük Yetenekler!

04.04.2019 Perşembe günü, Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı öğrencilerimiz ile  “Kardeş Okul Projesi” kapsamında; Selma Akay İmam Hatip Ortaokulu’ndan gelen bazı öğrencileri okulumuzda misafir ederek çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Birlikte şarkılar, tekerlemeler söyledik. Kendileri minik, kalpleri kocaman çocuklarımız; birbirlerine aldıkları hediyeleri verdiler. Daha sonra okulumuz hobi bahçesinde çiçek fidelerimizi ektik. Hayvanat bahçemizdeki hayvanlarımızı besledik. Sonra hatıra fotoğrafları çekip, kardeş okulumuzu okullarına uğurladık.  

Kardeş Okul Projesi

Özel Yakacık Balkanlar Koleji anaokulu küçük ve orta grup öğrencilerine, Anaokulu Rehber Öğretmenimiz Gülcan ŞAHİN tarafından iletişimde hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren “sihirli sözcükler” çalışması yapıldı. Bu etkinlik ile öğrencilerimizin günlük hayatta kullanılan “Günaydın!”, “Merhaba!”, “Geçmiş olsun!”, “Teşekkür ederim” ve “İyi akşamlar!” gibi ifadelerin iletişimdeki önemi vurgulanmıştır. Yapılan çalışmada hazırlanan kelebekli bileklikler öncelikle boyandı ve daha sonrasında çocuklarımızın bileklerinde hayat buldu. Etkinlik sonunda öğrencilerimiz birbirleriyle selamlaşmanın ve nezaket sözcüklerini kullanmanın önemini anlamış oldular.  

Sihirli Sözcükler!

Farsça “yeni gün” anlamına gelen Nevruz, Türk yurdu Doğu Türkistan’da ortaya çıkan ve Türklerle beraber Anadolu’ya yayılarak binlerce yıldır çeşitli etkinliklerle anılan “Bahar Bayramı” ya da “Ergenekondan çıkış günü” olarak adlandırılmıştır. Bugün, demir dağları eritip yeryüzüne çıkan Türk’ün sabrıyla, gücü ve iradesiyle yaktığı ateşin; ana dediği toprağında beyaz karların, yerini yemyeşil çimlere, yüzüne güneş vuran çiçeklere bıraktığı baharın kutlanışıdır. Biz de Yakacık Balkanlar Koleji olarak  Nevruz’u kutladık. Sosyal Bilgiler öğretmenimiz Ayça TOMRİS, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Öğrencilerimiz “Nevruz” konulu şiirlerini okunduktan sonra bir Nevruz geleneği olan boyanmış yumurtaların tokuşturulma oyunu oynandı. Kuşların sesiyle yankılanan, çocuk kahkahalarının daim olduğu, toprağın rengarenk çiçeklerin açtığı bahar; coşkusu insan ruhunu ve tüm yeryüzünü sarsın. Nevruz Bayramı kutlu olsun!  

Nevruz Bayramı Kutlu Olsun! 

15.03.2019 Cuma günü Yakacık Balkanlar Koleji Hazırlık sınıflarımızla; çömlek sanatının masallaştırıldığı harika bir çömlek  atölyesine  gittik. Müthiş bir çömlek masalı dinledik, çömlek ile ilgili bir drama çalışmasına katıldık ve ardından çamurdan çömleklerimizi yaptık. Toprak ile oynamak hem çok eğlenceli hem de aşırı rahatlatıcıydı. Bir gezimizi daha mutluluk içinde, yeni deneyimlerle tamamladık. Çömleklerimiz fırınlanmak için sırasını beklerken biz de okulumuzun yolunu tuttuk, ama kalbimiz çömlek masalında kaldı.  

Kendi Çömleklerimizi Yaptık

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıflarımız; ilkbahar mevsiminin gelmesini coşkuyla karşıladılar. Evlerinden getirdikleri sebze, meyve ve çiçek tohumlarını; okulumuzun hobi bahçesine oyuncak kürek ve tırmıklarının yardımıyla ektiler. Hem doğaya katkıda bulundular hem de o temiz bahar havasını ciğerlerine çektiler. Çok çalıştılar, çok eğlendiler. Ve şimdi sıra ektikleri tohumların yeryüzüne çıkmasında… O günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Hoş geldin ilkbahar!  

Tohumlarımız Toprakla Buluştu!

18-24 Mart Yaşlılar  Haftası sebebiyle; hazırlık grubu öğrencilerimiz ile birlikte büyüklerimizi ziyaret etmek ve onların kalplerine bir nebze olsun dokunabilmek için Odak Huzur Evi’ni ziyaret ettik. Huzur evi sakinleri çocuklarımızın ziyareti karşısında çok duygulandılar, mutlu oldular. Çocuklarımızla birlikte şarkılar söylediler, tekerleme ve parmak oyunları oynadılar Bu gezimizde hem çok duygulandık hem çok eğlendik. Bizi güler yüzle karşılayan huzur evi personeline çok teşekkür ederiz. Ve şu hiçbir zaman unutmamalıyız ki; büyüklerimiz bizim en değerli varlıklarımız, onlara her zaman sahip çıkmalı ve saygımızı eksik etmemeliyiz.  

Hazırlık Gruplarımız Odak Huzur Evi’nde

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı öğrencilerimiz, Rehberlik servisimizin düzenlemiş olduğu “Oyuncaklarımı  Paylaşıyorum” kampanyasına büyük bir ilgi gösterdiler. Çocuklarımız, en değerli eşyalarını –oyuncaklarını- hiç tanımadıkları yaşıtları ile paylaşmak istediler ve kampanyaya destek oldular. Yardımsever, paylaşımcı çocuklarımızı kutluyor; onlara bu konuda  destek olan  değerli velilerimize de çok teşekkür ediyoruz.  

Oyuncaklarımı  Paylaşıyorum!

Our kindergarten students have learnt jobs in order to choose their future jobs easily and deliberatively. These lovely kids chose their dream job. One of them was a teacher, the other one was a nurse... They are our future’s doctors, teachers, engineers, police officers, firefighters, singers, footballers... They are our future. We are proud of them.  

Jobs

Şanlı tarihimizin kahramanlarını 104. yılında anmak üzere Okul Müdürümüz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz ile birlikte konferans salonumuzda toplandık. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın ardından Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ayça TOMRİS günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Bu şanlı günde okul koromuz coşku dolu sesler eşliğinde gösterilerini sundular. İlkokul öğrencilerimiz hazırladıkları oratoryo ile bizleri duygulandırdılar. Ardından ortaokul öğrencilerimiz oynadıkları anlamlı piyesle bizleri o günlere götürdüler. Okul Müdürümüz Mevlüt KARAKURT günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı ve törenimiz son buldu.  

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Törenimiz

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

[mc4wp_form]

Desteklediklerimiz