Balkanlar Koleji Yakacık Anasınıflarımız 1. dönem sonu karnelerini aldılar. Tüm çocuklarımızı  kutluyoruz. Güzel  bir tatil geçirerek sağlıklı ve enerji dolu bir şekilde  4 Şubat’ta tekrar okula bekliyoruz. Sevgili çocuklarımız, karnelerinizdeki yıldızlar kadar parlak bir gelecek sizlerin olsun. Sizleri çok seviyoruz ve çok özleyeceğiz.  

İyi Tatiller!

            Anaokulu hazırlık grubu ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerine yönelik, öğrencilerin hayal dünyalarını renklendirebilmek ve ayrıca bilinçaltında saklanan ögelerin ortaya çıkarılabilmesini sağlamak amacıyla İlkokul Rehber Öğretmeni Zeynep CERAN tarafından “psikodrama” etkinliği yapılmıştır. “Başımızda Kuşlar” isimli kitap, kuşlarla birlikte yaşayan insanların ve insanlarla birlikte yaşayan kuşların öyküsünü anlatıyor. Öykünün mekânı düşsel bir ülkedir ve bu ülkede kuşlar, yuvalarını insanların başları üzerine yapar. İnsanlar, başlarının üzerindeki kuşlardan rahatsız olmak bir yana, onlar olmadan yapamazlar. Çünkü kuşlar, şükran borçlarını ödemek için insanların hayatlarını kolaylaştırıp eksiklerini kapatırlar. Herkes hayatından memnundur. Fakat günün birinde insanlar, başlarının üzerindeki kuşları kafeslere kapatmaya başlayınca büyü bozulur, herkesin huzuru kaçar. Kuşlar hasta olur, insanlarsa mutsuz. Neyse ki, bütün bunlara karşı çıkabilecek kadar iyi yürekli insanlar da vardır! Özgürlüğün ve dostluğun kıymetini bilen insanlar… Olağanüstü resimlere eşlik eden felsefi ve lirik bir anlatımı olan bu kitaptaki hikâyeler öğrencilerle beraber canlandırıldıktan sonra kendileri bu ülkede yaşasalardı nasıl bir kuşa sahip olmak isterlerdi sorunun cevabını verilen resim kâğıtlarına çizmeye çalıştılar. Kâğıt üzerine çizdikleri kuşların kendilerine hangi konularda yardımcı olduklarını yazarken bir de kuşlarına isim vermeye çalıştılar. Öğrenciler bu etkinlikten büyük bir keyif aldılar. Hem kişisel gelişim noktasında hem de hayallerin ve sevginin özgürlüğünün anlaşılması noktasında bu etkinlik öğrencilerimiz için oldukça yararlı olmuştur. Kitap yazarımız Sadra GOBET de öyle sonlandırmıştı kitabını: “Sevdiğin ve seni seven şeyin seninle kalması için özgür olması gerekir.”  

Başımızda Kuşlar, Yüreğimizde Umut Var

2018 YILININ EN İYİLERİNİ VE ONUR ÖDÜLLERİNİ SEÇTİĞİMİZ 6. MAVİ ÇINAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU! Kaynağı Sevgi Olanın Başarısı Ödül Olur Dedik ve Mavi Çınar Ödüllerinin Altıncısını Gerçekleştirdik… Hayatın en güzel anlarıdır birliktelikler. Mavi Çınar Ödülleri 16 Ocak 2019’da altıncı defa sahiplerini bularak güzel bir birlikteliğe daha imza attı. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları ailesinin başarılı ve anlamlı bu gününde satırlar, sözcükler dile geldi, büyük heyecanlar yaşandı. 2018 yılı; kültür, sanat, edebiyat, televizyon, bilim, tiyatro, müzik dallarının en iyilerinin seçildiği 6. Mavi Çınar Ödül Töreni misafirlerin katılımıyla daha da anlamlı hale geldi.  Her misafirin dudaklarından dökülerek kelimelerle şekillendirdiği güzel dilekleri yeni bir dönemin hayat enerjisini daha da artırdı. Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi, Özel Yakacık Balkanlar Koleji İlkokulu ve Ortaokulu, Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu, Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi, öğrenci, öğretmen, yönetici ve idarecilerine uygulanan anket sonucunda değerlendirme yapıldı. Bir yılın değerlendirmesinin bin ışık dolu bakışlardan süzülerek yapıldığı anket, güzel bir günün belgesi olarak gelenekselleşen Mavi Çınar Ödül Töreni’nin altıncısında hafızalarda yerini aldı. Program sunumunu Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Gizem TAÇAN gerçekleştirdi. Törenin protokol konuşmalarını Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sayın Ertan ORAL tüm misafirlerimize ithafen yaptığı konuşmasıyla taçlandırdı. Ardından ödül merasimine geçildi. Ödüle layık görülen isimler şöyle:

  • Yaşam Boyu Tiyatro Onur Ödülü- Suna KESKİN
  • Edebiyat Onur Ödülü- Ataol BEHRAMOĞLU
  • Yaşam Boyu Müzik Onur Ödülü- Özdemir ERDOĞAN
  • Yılın En İyi Sinema Yönetmeni- Can ULKAY
  • Yılın En İyi Bilim Çalışması- /Özgür AKIN
  • Yılın En İyi Haber Program Sunucusu- Gülbin TOSUN
  • Yılın En İyi Sporcusu- Sabriye ŞENGÜL
  • Yılın En İyi Erkek Müzik Yorumcusu- Ersay ÜNER
  • Yılın En İyi Kadın Müzik Yorumcusu- Derya ULUĞ
Bir fotoğraf karesi, bir imza, bir bakış ve belki de kulağımızda kalan bir tını…  Mavi Çınar Ödülleri başarı öykülerinin ve birlikteliğin sadece bir sembolü oldu ve olmaya da devam edecek…  

6. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

09.01.2019 Çarşamba günü Yakacık Balkanlar Koleji’nde deney günüydü. Anasınıfı öğrencilerimiz fen ve teknoloji öğretmenlerimizle birlikte ilginç deneyler yaptılar. Fen ve teknoloji öğretmenimiz Seda YILDIZ küçük ve orta grup öğrencilerimizle; fen ve teknoloji öğretmenimiz Levent ADIYAMAN ise hazırlık grubu öğrencilerimiz ile uzay ve gökyüzü, gezegenler, güneş tutulması, ayın halleri, ses deneyi gibi birçok deney yaptılar. Çocuklarımız deneyleri çok beğendiler ve deney sonunda ilginç sorular sordular. Bu güzel deneyler için öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz.  

Yaparak, Yaşayarak Öğreniyoruz

12.01.2019 tarihinde anaokulu velilerimizin katılımıyla ‘’İlkokul Tanıtım Toplantısı’’ gerçekleştirilmiştir.  Bölüm Başkanlarımız, velilerimize ilkokulda ne gibi çalışmalar yaptıklarını ve yapacaklarını anlattılar. Yapılan konuşmaların ardından öğretmenlere çeşitli sorular yönelten velilerimiz aldıkları cevaplar ile ne kadar hoşnut olduklarını dile getirdiler. Ardından Sayın Okul Müdürümüz Mevlüt KARAKURT velilerimize içten bir konuşma yaparak toplantıyı sonlandırdı. Toplantıya katılan tüm velilerimize teşekkür ederiz.  

İlkokul Tanıtım Toplantısı

6. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buluyor! Yaşam Boyu Müzik Onur Ödülüne Özdemir ERDOĞAN Layık Görüldü… Eğitim Kampüsümüzden Bir Duayen Geçti… Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları olarak her yıl bilim, kültür, sanat, edebiyat, müzik, basın, spor, radyo ve televizyon alanlarında ülke yararına hizmet eden, kendi alanlarında en farklı ve en yaratıcı çalışmayı yapan kişi ve kurumları Mavi Çınar Ödülleriyle desteklemeye devam ediyoruz.

  1. Mavi Çınar Ödüllerimizde bu yıl Yaşam Boyu Müzik Onur Ödülü kategorisine Usta Sanatçı Özdemir ERDOĞAN layık görüldü. 11 Ocak 2019’da eğitim kampüsümüzde kıymetli sanatçıyı ağırlamanın onur ve gururunu yaşadık. Program sunumumuzu Sosyal Bilimler Bölüm Başkanımız Gizem TAÇAN gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz Usta Sanatçı Özdemir ERDOĞAN’ın şarkılarını onun karşısında söylemenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadı. Program, Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yiğithan AYGÜR’ün moderatörlüğünde söyleşi şeklinde devam etti. Usta Sanatçı, öğrencilerimize verdiği tavsiyelerle, samimi sohbetiyle gönüllerimizi bir kez daha fethetti. Söyleşimizin ardından Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları öğrencileri Usta Sanatçı Özdemir ERDOĞAN’a ödül ve çiçeğini takdim ettiler. Söyleşimiz Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları kurucularımız ve idarecilerimizle çekilen toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
Bugün eğitim kampüsümüzden bir duayen geçti. Usta Yazar Özdemir ERDOĞAN’ı kıvançla ağırlamanın ve kendilerini tanımanın büyük mutluluğunu yaşayarak bu günü hatıralarımızın silinmeyecek anıları arasına ekledik. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları ailesi olarak Özdemir ERDOĞAN’a bir kez daha teşekkür ederiz. #eryetişbalkanlar #özdemirerdoğan #yılınenleri #yılınenleriödültöreni #maviçınarödültöreni #maviçınarödülleri

6. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buluyor!

Our second party was organized by English Department. We said goodbye to 2018 and welcomed 2019 with our new year party. Our lovely students played ‘’ Freeze game”. They danced and celebrated last day of the year. We wish you a happy new year!  

Our New Year Party

Sosyal sorumluluk projelerimiz devam ediyor... Yakacık Balkanlar Koleji Okul Aile Birliğimizin düzenlediği yeni yıl  kermesine  anasınıfı olarak bizler de katıldık. Bizlere gönderdikleri yiyecek ve hediyelik eşyalarla katkıda bulunan değerli velilerimize, harçlıkları ile kermesten alışveriş yaparak destek olan yardımsever öğrencilerimize çok teşekkür ederiz. Ayrıca kermesten elde edilen gelirin gerekli yerlere ulaşması için büyük bir özveri ile çalışan Okul Aile Birliğinin üyelerine teşekkür ederiz.  

Yakacık Balkanlar Koleji’nde Yeni Yıl Kermesi!

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı Hazırlık Gruplarımız ilkokula hazırlık çalışmalarına başladılar. İlkokul 1. sınıf dersliklerine girdiler, sıralara oturarak çizgi çalışmaları yaptılar. Çocuklar  sınıfa girince çok heyecanlandılar, çok mutlu oldular, büyüdüklerinin farkına vardılar. Çok severek çalıştılar. Bundan sonra her hafta bir saat çalışmalara devam edilecek ve  çocuklarımızın ilkokulu  daha iyi tanımaları sağlanacaktır.  

Oryantasyon  Çalışmalarımıza Başladık

25.12.2018  Salı günü hazırlık gruplarımız ile Yakacık Masal Müzesi’ndeydik. Müzeyi gezdik, masal  kahramanlarının maketlerini gördük. Drama öğretmenimiz Yaren ÖZGÜN bizlere çok güzel masallar anlattı. Masal kahramanlarının sergilendiği müzede masal dinlemek çok güzeldi.  

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıflarımız Masal Müzesi’nde

Her yeni yıl bir başka güzel… 2018’e yaşadığımız güzel başarılar ve büyük mutluluklarla veda ederken; 2019’u iyi dilekler ve büyük umutlarla karşılıyoruz. Çok heyecanlıyız, sevinçliyiz… Çocuklarımız sevinçlerini ve mutluluklarını yaptıkları “yeni yıl” temalı resimlerle de bir kez daha bizlere gösterdiler. O muhteşem resimleri görmek isteyen herkesi okulumuzun lobisindeki resim sergisine bekleriz. Balkanlar Koleji ailesi olarak yeni yılın en güzel müjdeler, en güzel sürprizlerle kapınızı çalmasını; yeni yılda tüm dileklerinizin gerçekleşmesini diliyoruz.

Tüm Sanatseverleri Sergimize Bekleriz!

Ülkemizin her köşesi ayrı güzel... Bu ayki bölgemiz  “Güneydoğu Anadolu Bölgesi”. Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı  öğrencilerimiz bu ay evlerinden getirdikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait yöresel ürünlerimizi tanıtan bir yaşam alanı kurdular, bölgeyi yaşayarak öğrendiler. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni anlatan resimler incelediler, müzikleri dinlediler, halay çektiler, bölgemizin kültüründen olan sıra gecesini canlandırdılar, çok güzel bir gün geçirdiler. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne Balkanlar Koleji’nden kucak dolusu sevgiler!  

Bölgelerimizi Tanımaya Devam Ediyoruz

14 Aralık Cuma günü; anasınıfı öğrencilerimiz ile  “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası”nı kutladık. Bizim minik öğrencilerimiz tutumlu olmayı, yerli mallarını  kullanmayı çok iyi bilirler. Çocuklarımızla birlikte geleneksel Türk mallarından ve ürünlerinden oluşan bir yaşam alanı kurarak yerli mallarımızı sergiledik. Hamur açtık, gözleme yaptık, çocuklarımıza eski güzel günlerimizi yaşattık. Öğrencilerimiz, Türkiye topraklarında yetişen meyveleri, kuruyemişleri, kendi evlerinde pişen kek ve kurabiyeleri yediler; şarkılar, tekerlemeler söylediler. Yerli malları haftamızı yeni ürünlerle kutladılar. Yerli malı, yurdun malı; her Türk onu kullanmalı dediler...  

“Tutum, Yatırım Ve Türk Malları Haftası”Nı Kutladık

Yakacık Balkanlar Koleji orta grup  ve küçük grup öğrencilerimiz ile birlikte Kartal Belediyesi’ne ait Yakacık Masal Müzesi’ne gittik. Çocuklarımız; masal kahramanlarının sergilendiği müzede çok güzel vakit geçirdiler, kendi hayal dünyalarına daldılar. Müze ne demektir, müzede neler olur yerinde gördüler. Bu güzel gün için Masal Müzesi çalışanlarına çok teşekkür ederiz.

Masal Tadında Bir Gezi!

Yakacık Balkanlar Koleji anasınıfı öğrencilerimiz Atatürk’e olan sevgi ve  özlemlerini düzenledikleri anma töreniyle bir kez daha gösterdiler. Bunun yanında çocuklarımız kendi hazırladıkları “Atatürk” temalı sergiyi gezdiler. Küçücük yüreklerindeki ‘Atatürk’ sevgisi o kadar büyük ki... Canımızdan çok sevdiğimiz Atatürk’ümüz, her zaman kalbimizdesin!  

Sonsuz Sevgi İle Anıyoruz Seni Yüce Atam!

Hazırlık gruplarımızla İtfaiyeciler Haftası nedeniyle Kartal İtfaiye Merkezi’ne bir eğitim ve inceleme gezisi düzenledik. Küçük itfaiyeciler olup yangın söndürme çalışmalarına katıldık. Bizimle ilgilenen tüm Kartal İtfaiye çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Güzel ve heyecan dolu  bir gezi oldu.  

Anasınıflarımızla Kartal İtfaiye İstasyonu’na Gittik

Anaokulu öğrencilerimize yönelik; öğrencilerin rehberlik servisini daha iyi tanımaları ve rehberlik servisinden nasıl yararlanmaları gerektiğini öğrenebilmeleri amacıyla Anaokulu Rehber Öğretmeni Gülcan ŞAHİN tarafından bir grup çalışması yapıldı. Ardından öğrencilerle birlikte çalışmaya yönelik boyama etkinliği yapıldı. Öğrenciler etkinlik için oldukça aktif bir katılım sağladı.  

Minik Öğrencilerimiz Rehberlik Servisini Daha Yakından Tanıdılar

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfı öğrencilerimizle “Sonbahar” etkinliği yaptık ve onlara  nostalji yaşattık. Soba kurup üzerinde kestane pişirdik, sonbahar yiyeceklerini yedik.  Çocuklarımıza çizmelerini ve yağmurluklarını  giydirip okul bahçemizde eski günlerdeki sonbahar mevsimini yaşattık. Hem eski günlere olan özlemimizi giderdik hem de sonbahar mevsimini yaşayarak hissetmelerini sağladık. Bugün için bizlere destek olan velilerimize, idarecilerimize ve tüm personelimize çok teşekkür ederiz.  

Balkanlar’da Sonbahar!

Anne Okulu Projesinin;  “Anneliğe mola, çocukluğa merhaba” mottosu altında velilerin hayatın temposundan arınarak kendilerini rahatlatacağı, ifade edebileceği ve yaşadıkları problemleri interaktif bir ortamda paylaşabileceği bir etkinlik olması planlanmıştır. Bu etkinlik her ay farklı bir sınıf baz alınarak anaokulu velilerine yıl boyunca farklı temalarda uygulanmaya devam edecektir. Anaokulu velilerimize yönelik olarak bu hafta uygulanmaya başlanan “Anne Okulu” etkinliği Rehber Öğretmenlerimiz Zeynep CERAN ve Gülcan ŞAHİN tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu hafta ilki gerçekleştirilen uygulamamızda ilk konumuz “Çocuk Öncesi ve Çocuk Sonrası Kadınlık” olmuştur.  Etkinlik mekanı; tütsü, mumlar, doğal taşlar ve ilgili diğer materyallerle donatılarak hazırlanmıştır. Uygulama, klasik müzik eşliğinde loş bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Veliler uygulama sırasında oldukça rahatlamış ve aktif bir şekilde katılım göstermişlerdir. Sonrasında velilere bu uygulamaya gösterdikleri ilgi için teşekkür mahiyetinde bir katılım belgesi verilmiştir.  

Anne Okulu Projesi

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıfları olarak bugün “Kızılay Haftası”nı okulumuzda bir yaşam alanı kurarak kutladık. Kartal Kızılay şubesinden gelen gönüllü görevliler bizlere Kızılay’ın geçmişten günümüze kadar yaptığı çalışmaları anlatan bir seminer verdiler ve ardından bizlere eğitici çizgi film izlettirdiler. Kartal Kızılay şubesinden gelen; Şube Başkanı Müjdat KEÇELİ’ye, Başkan Vekili Fikret POLAT’a, Yönetim Kurulu Erkan DÖNMEZ’e, Kadın Kolları Başkanı Güler YILDIRIM’a, Şube Sorumlusu Deniz SERS’e, Kadın Kolları Birgül ŞAHİN’e, Kadın Kolları Nazlı Irmak YILDIRIM’a ve minik Kızılaycı Rüzgâr VAROL’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.  

Saygı Sana Ey Kızılay!

            Anaokulu hazırlık grubu öğrencilerine yönelik, öğrencilerin rehberlik servisini daha iyi tanımaları ve rehberlik servisinden nasıl yararlanmaları gerektiğini öğrenebilmeleri amacıyla Anaokulu Rehber Öğretmeni Gülcan ŞAHİN tarafından bir grup çalışması yapıldı. Ardından öğrencilerle beraber çalışmaya yönelik boyama etkinliği yapıldı. Öğrenciler etkinlik için oldukça aktif bir katılım sağladı.  

Rehber Öğretmenim Hep Yanımda

Yakacık Balkanlar Koleji Anasınıflarımız Cumhuriyet Bayramı’mızın 95. yılını coşku ve gururla kutladılar ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine sonsuza kadar sahip çıkacaklarını bir kez daha bizlere gösterdiler. Anasınıfı öğrencilerimizin hazırladıkları “vals”, “zeybek” ve “hoşgelişler” ola isimli etkinliklerle coşku dolu bir kutlama yaptık. Yaşasın Cumhuriyet!  

Yaşasın Cumhuriyet!

Balkanlar Koleji anaokulu öğrencileri okul konferans salonunda "Bremen Mızıkacıları "adlı müzikal oyunu izlediler. Hayvanların  dayanışmasını ve dostluğunu konu alan bu müzikal oyunu öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Balkanlar Koleji ailesi olarak Yağmurun Şemsiyesi Tiyatrosu’na teşekkür ederiz.  

Anaokulu Tiyatro  Günlerimiz Başladı!

Cumhuriyet Bayramı’mızın  95. yılı nedeniyle  22 Ekim- 2 Kasım tarihleri arasında okul lobisinde Atatürk'ün  fotoğraf sergisi açılmıştır. Herkesi sergimize bekleriz.  

Atatürk Fotoğraf Sergisi

16.10.2018 Salı günü anasınıfı öğrencilerimizle Kartal Belediyesi Yakacık Serasına inceleme ve araştırma gezisi düzenledik. Gezimiz sırasında bol bol bitkileri inceledik, görevlilerden bilgi aldık. Tavuk, tavşan, güvercin ve keçileri gördük;  onları besledik. Çok ilginç ve faydalı bir gezi oldu. Gezi dönüşü topladığımız yaprakları inceledik ve gezi  ile ilgili sohbet yaptık.  

Anasınıflarımız Sonbahar Gezisinde

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desteklediklerimiz