Okulumuz Yıldız Erkek Basketbol Takımı; ilçe turnuvası hazırlıkları kapsamında Maltepe Yönder Koleji’ni okulumuzda misafir ederek, dostluk maçı yaptılar. Baştan sona heyecan içinde geçen maçta iki takımda başarılı bir oyun sergiledi. Molalarda, dans etkinlik kulübümüzün yetenekli öğrencileri dans gösterisi yaparak maçımıza ayrı bir renk kattı. Fair Play'in ön plana çıktığı müsabakada, öğrencilerimiz daha da sosyalleşerek güzel bir gün geçirdiler. Takımımıza ilçe turnuvalarında başarılar dileriz.  

Yıldız Erkek Basketbol Takımı’mızdan Dostluk Maçı

Şanlı tarihimizin kahramanlarını 104. yılında anmak üzere Okul Müdürümüz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz ile birlikte konferans salonumuzda toplandık. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın ardından Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ayça TOMRİS günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Bu şanlı günde okul koromuz coşku dolu sesler eşliğinde gösterilerini sundular. İlkokul öğrencilerimiz hazırladıkları oratoryo ile bizleri duygulandırdılar. Ardından ortaokul öğrencilerimiz oynadıkları anlamlı piyesle bizleri o günlere götürdüler. Okul Müdürümüz Mevlüt KARAKURT günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı ve törenimiz son buldu.  

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Törenimiz

π (Pi) sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabitidir. İsmini; Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi Günü, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart'ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan Tarih Formatında bugünün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır. Biz de Balkanlar Koleji öğrencilerimizin yapmış olduğu π kurabiyeleri , π pastaları ve hazırlamış olduğu π projeleri ile açtığımız sergide “14 Mart Dünya Pi Günü”nü kutladık.  

14 Mart Dünya Pi Günü!

06 - 07 - 08 Mart 2019 tarihlerinde Bakırköy Galleria AVMde, İstanbul Okul Sporları Yıldızlar Satranç finali düzenlendi. Ön elemelerde Anadolu Yakası birincisi olarak finale çıkma hakkı kazanan takımımız, finalde tüm rakip takımlarını yenerek “2019 İstanbul Yıldızlar Satranç ŞAMPİYONU” olmuşlardır. Öğrencilerimizi, velilerimizi ve onlara rehberlik eden Satranç Öğretmeniz Cengiz TOPEL’i tebrik eder, Türkiye Bölge Şampiyonası’nda başarılar dileriz.  

Yıldız Satranç Takımı İstanbul Şampiyonu Oldu

Yakacık Balkanlar Koleji ve Balkanlar Koleji Havacılar Anaokulu öğretmenlerimize; Umut Işığı Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen Akademi Disleksi Derneği gönüllü öğretmenlerinden Uzman Psikolog Hakan AYTAÇ ve Özel Eğitim Öğretmeni Hakan AĞBABA tarafından “Disleksi Farkındalık” semineri gerçekleştirilmiştir. Seminer ardından öğretmenlerimize katılım sertifikası verilmiştir.  Katılım sağlayan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.  

Disleksi Dostu Öğretmenlerimiz İle Eğitimimizi Gerçekleştirdik

Yakacık Balkanlar Koleji olarak bugün okulumuzun bahçesinde tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladık. Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ayça TOMRİS, günün anlam ve önemine uygun bir konuşma yaptı. Bir kadının; cephede, laboratuvarda, direksiyon başında, ofiste, okulda, şantiyede; elinde matkabıyla, rujuyla, şiiriyle, kalemiyle dünyayı nasıl değiştirebilecek güçte ve güzellikte olduğunu bir kez daha hatırladık… Bir kadının doğurduğu en büyük lider, bir milleti yeniden doğuran Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın…” diyen, kadını devrimleriyle hak ettiği yere getiren o lidere bir kez daha kulak verdik. Tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!  

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladık

07 Mart 2019 tarihinde saat 14.10’da; “Deprem Haftası” sebebiyle, okulumuzda tüm personel ve öğrencilerimizin katılımıyla alarm, ikaz ve personel tahliyesini gerçekleştirdik. Tüm öğrenciler 2 dakika 20 saniyede toplama alanına geldiler. Deprem tatbikatı ve personel tahliyesi herhangi bir aksaklık yaşanmadan güvenli bir şekilde son buldu.  

Deprem Ve Personel Tahliye Tatbikatı Yapıldı

05 Mart 2019 Salı günü Yabancı Diller Bölümü olarak, 4.5.6. 7.ve 8. sınıflarımızın katılımıyla her yıl yapılmakta olan Quiz Show (Bilgi Yarışması) etkinliğini gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz İngilizce, Almanca ve İspanyolca sorulara cevap vererek kendi seviye gruplarında yarıştılar. Hem eğlendiler hem de yabancı dil bilgilerini ve genel kültürlerini pekiştirdiler.  

Quiz Show (Bilgi Yarışması)

İstanbul’da, Haliç kıyısındaki endüstriyel arkeoloji açısından büyük önem taşıyan Rahmi M. Koç Müzesi’ne gezi düzenledik. Müze, ilk olarak tarihi lengerhane binasında kurulmuştur. Şu anda içerisinde bulunduğu bina ise, 1991 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından restore edilmiştir.  Öğrencilerimiz gezi kapsamında ulaşım araçlarından, buharlı ve dizel makinelere; Atatürk koleksiyonundan motosikletler ve bisikletlere; renkli matematik dünyasından, ne nasıl çalışır atölyelerine ve su altı dünyasından, nostaljik dükkanlara kadar geniş bir ürün yelpazesi gözlemleme fırsatı bulmuşlardır.  

7. ve 8. Sınıflarımızla Rahmi M. Koç Müzesi’ne Gittik

Okulumuz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Öğretmeni Sema ÖZTÜRK;  5. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerimize “Tütün ve Teknoloji Bağımlılığı Eğitimi” konulu bir seminer verdi.  Rehber Öğretmenimiz Sema ÖZTÜRK; öğrencilerimize sigaranın içindeki maddeler, sigara kullanımının kısa ve uzun vadeli etkileri, sigaranın tetiklediği hastalıklar, pasif içicilik, hayır deme becerisi, sigara bağımlılığı, sigara bıraktıktan sonra vücutta gerçekleşen olaylar gibi konularda bireylerin yeterli bilgi ve bilinç düzeyine ulaşması amacıyla bilgilendirme yaptı. Daha sonra Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ahmet GEDİK, güvenli internet kullanımı ve oyunlar konusunda öğrencilerimizi bilgilendirdi. Bu yararlı seminer için öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.  

Öğrencilerimize Tütün Ve Teknoloji Bağımlılığı Eğitimi Verdik

1971’de kurulan; denizlerde üç gemisi, kırk ülkede ofisi ve dünya çapında milyonlarca destekçisi olan; geleceğimiz için, çevremizin temizliği için, daha yaşanır bir dünya için gönüllülerle omuz omuza bugünlere gelen Green Peace’i destekliyor; çevreye olan bağlılığımızı her fırsatta vurguluyoruz. Green Peace gönüllüsü Leyla ERDOĞAN öğretmenimizin çevre ile ilgili daha fazla bilinçlenmemiz adına dağıttığı Green Peace dergileri ile bilinmeyen alemlere yolculuğa çıktık.  Teşekkürler öğretmenim…

 

Green Peace Dergileri İle Daha da Bilinçlendik

Fen bilimleri dersi kazanımları çerçevesinde; öğrencilerimizle derslerde öğrendiğimiz bilgileri, gezi sırasında karşılaşılan deneysel ortamlarla ve görsel öğelerle pekiştirdik. Tuzla Bilim Merkezi’nin de içinde bulunduğu, Şelale Park’ta yer alan Kutup Bilim Merkezi’ni, HoloZoo Hologramik Hayvanat Bahçesi’ni ve Planetaryumu’da gezme fırsatı bulduk.  

5. ve 6. Sınıf Öğrencilerimiz ile Tuzla Bilim Merkezi’ne Gittik

Özel Yakacık Balkanlar Koleji’nde, 4. sınıftan 5. sınıfa geçecek olan öğrencilerimiz için “Bursluluk Sınavı” uygulandı. Aynı zamanda okulumuzun konferans salonunda, rehber öğretmenlerimiz tarafından değerli velilerimize bilgilendirme semineri verildi. Balkanlar Koleji ailesi olarak sınava giren tüm öğrencilere başarılar dileriz. Bol şans çocuklar!

Ortaokula Geçecek Öğrenciler İçin Bursluluk Sınavı Uygulandı

Şiir hissetmektir, şiir paylaşmaktır, şiir sonsuzluğa giden bir yoldur… Bizler bugün “İstanbul” temalı şiir dinletisinde usta şairlerimizin birbirinden güzel şiirlerini dinledik. Amacımız şiiri beraber anlamak, beraber hissetmekti… Programımız, Sayın Müdürümüz Mevlüt KARAKURT’un konuşması ve okuduğu anlamlı bir şiir ile son buldu. Bu şiir yolculuğunda emek veren tüm öğrencilerimize ve onları hazırlayan öğretmenlerimize teşekkür ederiz.  

Şiirlerle İstanbul!

8. sınıf öğrencilerimiz, 14 Şubat Salı günü Eryetiş Balkanlar Anadolu Lisesi’nde “ Cloud Theatre” ekibi tarafından sergilenen;  “Macbeth “adlı İngilizce oyununu izlediler. Hem çok eğlendiler hem de oyuna interaktif bir şekilde katıldılar.  

“Macbeth” Oyununu Keyifle İzledik

5/A sınıfı öğrencilerimizden Ozan ÖZTÜRK, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu “Temel Fikirlerden Temel Bilimlere” adlı Bilim Olimpiyatları’nda rakiplerini geride bırakarak eleme sınavını geçmiş, bizleri gururlandırmıştır. Öğrencimizi canıgönülden kutluyoruz. Bu başarısında büyük rol oynayan ve ona her zaman destek olan öğretmenlerini ve ailesini de tebrik ediyor, olimpiyat projesinin sonraki aşamalarında öğrencimize başarılar diliyoruz.

Tebrikler Ozan Öztürk!

2018 – 2019 eğitim öğretim yılı yarı tatilinde satranç tutkularına ara vermeyen Balkanlar Koleji satranç sporcularımız; Yağız Çınar AKIN, Orçun AYDIN ve Ege ALPİN Antalya’da düzenlenen Türkiye Yıldızlar finalinde kıyasıya mücadele ettiler. Mücadele on bir turluk maçlar şeklinde sürdü ve bu mücadelenin sonunda sporcumuz Yağız Çınar, Türkiye 13 yaş genelinde üçüncü oldu ve bul yıl Milli takımda ülkemizi Avrupa ve Dünya’da temsil hakkı kazandı. Öğrencimizi, ailesini ve emeği geçen tüm öğretmenlerini kutlar; bir sonraki turnuvada başarılar dileriz.

Milli Satranç Sporcumuz Yağız Çınar Akın’dan Büyük Başarı! Tebrikler Çınar!

Bir dönem bitti, yeni bir dönem başladı… Öğrencilerimiz yarıyıl tatillerinin ardından okula geldiklerinde arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın sevincini doyasıya yaşadılar. Okul Müdürümüz Sayın Mevlüt KARAKURT, okulumuzun açılış konuşmasını yaparak öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu. Tüm öğrencilerimiz için iyi bir dönem olsun!    

Okulumuz Açıldı

 Son sekiz yıldır tecrübe edinen takımımız, bu yıl zirvede yerini aldı. İstanbul genelinde, 186 okul takımı ve 550 satranç sporcunun katılımı ile 11- 12- 13 Ocak 2019 tarihlerinde bireysel ve takım XXVIII. Özel Eyüboğlu Dostluk Satranç Turnuvası düzenlendi. Balkanlar Koleji Pendik ve Yakacık Kampüsleri olarak Satranç Öğretmenimiz Cengiz TOPEL’ in rehberliğinde üç farklı kategoride katılım sağladık. Yıldızlar Yakacık Kampüsü sporcuları bireyselde “ilk üçte”, takımlarda ise “şampiyon” olarak turnuvayı tamamladılar. Bireyselde sıralama şu şekildedir:  Birinci Ege ALPİN, ikinci Yağız Çınar AKIN, üçüncü Devin HİŞİL. Alınan bu sonuçlar bize kanıtlıyor ki, bizim Yıldız Takımımız geçen sezon olduğu gibi bu sezon da İstanbul genelinde en iyi sporculara sahip. Sporcularımıza, ailelerine ve emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür eder, Yıldız Takıma İstanbul Okul Sporları’nda başarılar dileriz.

Yıldız Satranç Takımından Dönem Sonu Şampiyonluğu

14 – 15 Ocak 2019 tarihlerinde düzenlenen İstanbul Anadolu Yakası Satranç Turnuvasında, Satranç Öğretmenimiz Cengiz TOPEL rehberliğinde Yıldızlar kategorisinde mücadele eden takımımız tüm rakiplerini (4-0),(4-0),(4-0),(4-0),(3,5 -0,5),(4-0) skorla yenerek “anadolu yakası okul sporları şampiyonu” oldu ve final hakkı kazandı. Takımda yer alan sporcular; Devin HİŞİL, Ege ALPİN, Oğuz Kağan AYDIN, Tuna Deniz PAÇ, Nebil ARSLANTÜRK. Öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi kutlar, finalde başarılar dileriz.

Yıldız Satranç Takımı Tüm Rakiplerini Yenerek Okul Sporları İstanbul Anadolu Yakası Şampiyonu Oldu

Bir dönemi daha geride bıraktık ve Balkanlar Koleji ailesi olarak karne coşkusunu doyasıya yaşadık. Karne alımının ardından Okul Müdürümüz Sayın Mevlüt KARAKURT Okulistik’te ve Geleneksel Çocuk Oyunları kategorisinde dereceye giren öğrencilerimize madalyalarını vererek onları ödüllendirdi. Heyecanlı oldukları yüzlerinden okunan öğrencilerimiz, mutlu bir şekilde tatillerine başladılar. Herkese iyi tatiller!  

İyi Tatiller!

Türkiye'nin gururu 2016 Eku Dünya Kickboks ve 2018 Iska Dünya Kick Boks şampiyonu Sabriye ŞENGÜL  okulumuza gelerek bizleri onurlandırdı. Boksta ve kick boksta üç Türkiye şampiyonluğu ve aynı zamanda k1 dünya karması şampiyonluğu bulunuyor. Öğrencilerimizle sporculuk ve profesyonellik ile ilgili bilgilerini paylaşarak sporun çok değerli bir aktivite olduğunu onlara anlattı. Maç öncesi, maç sırası ve maç sonrasında yaşadığı duyguları öğrencilerimizle paylaşarak fair playın maçlarda ve maç sonrasında öne çıkması gerektiğini belirtti. Öğrencilerimizden büyük ilgi gören Sabriye ŞENGÜL'e teşekkür eder, 25.01.2019 Cuma akşamı oynayacağı dünya şampiyonlar kick boks maçında başarılar dileriz.  

Dünya Kick Boks Şampiyonunu Okulumuzda Ağırladık

2018 YILININ EN İYİLERİNİ VE ONUR ÖDÜLLERİNİ SEÇTİĞİMİZ 6. MAVİ ÇINAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU! Kaynağı Sevgi Olanın Başarısı Ödül Olur Dedik ve Mavi Çınar Ödüllerinin Altıncısını Gerçekleştirdik… Hayatın en güzel anlarıdır birliktelikler. Mavi Çınar Ödülleri 16 Ocak 2019’da altıncı defa sahiplerini bularak güzel bir birlikteliğe daha imza attı. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları ailesinin başarılı ve anlamlı bu gününde satırlar, sözcükler dile geldi, büyük heyecanlar yaşandı. 2018 yılı; kültür, sanat, edebiyat, televizyon, bilim, tiyatro, müzik dallarının en iyilerinin seçildiği 6. Mavi Çınar Ödül Töreni misafirlerin katılımıyla daha da anlamlı hale geldi.  Her misafirin dudaklarından dökülerek kelimelerle şekillendirdiği güzel dilekleri yeni bir dönemin hayat enerjisini daha da artırdı. Özel Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi, Özel Yakacık Balkanlar Koleji İlkokulu ve Ortaokulu, Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu, Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi, öğrenci, öğretmen, yönetici ve idarecilerine uygulanan anket sonucunda değerlendirme yapıldı. Bir yılın değerlendirmesinin bin ışık dolu bakışlardan süzülerek yapıldığı anket, güzel bir günün belgesi olarak gelenekselleşen Mavi Çınar Ödül Töreni’nin altıncısında hafızalarda yerini aldı. Program sunumunu Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Gizem TAÇAN gerçekleştirdi. Törenin protokol konuşmalarını Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sayın Ertan ORAL tüm misafirlerimize ithafen yaptığı konuşmasıyla taçlandırdı. Ardından ödül merasimine geçildi. Ödüle layık görülen isimler şöyle:

  • Yaşam Boyu Tiyatro Onur Ödülü- Suna KESKİN
  • Edebiyat Onur Ödülü- Ataol BEHRAMOĞLU
  • Yaşam Boyu Müzik Onur Ödülü- Özdemir ERDOĞAN
  • Yılın En İyi Sinema Yönetmeni- Can ULKAY
  • Yılın En İyi Bilim Çalışması- /Özgür AKIN
  • Yılın En İyi Haber Program Sunucusu- Gülbin TOSUN
  • Yılın En İyi Sporcusu- Sabriye ŞENGÜL
  • Yılın En İyi Erkek Müzik Yorumcusu- Ersay ÜNER
  • Yılın En İyi Kadın Müzik Yorumcusu- Derya ULUĞ
Bir fotoğraf karesi, bir imza, bir bakış ve belki de kulağımızda kalan bir tını…  Mavi Çınar Ödülleri başarı öykülerinin ve birlikteliğin sadece bir sembolü oldu ve olmaya da devam edecek…  

6. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

6. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buluyor! Yaşam Boyu Müzik Onur Ödülüne Özdemir ERDOĞAN Layık Görüldü… Eğitim Kampüsümüzden Bir Duayen Geçti… Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları olarak her yıl bilim, kültür, sanat, edebiyat, müzik, basın, spor, radyo ve televizyon alanlarında ülke yararına hizmet eden, kendi alanlarında en farklı ve en yaratıcı çalışmayı yapan kişi ve kurumları Mavi Çınar Ödülleriyle desteklemeye devam ediyoruz.

  1. Mavi Çınar Ödüllerimizde bu yıl Yaşam Boyu Müzik Onur Ödülü kategorisine Usta Sanatçı Özdemir ERDOĞAN layık görüldü. 11 Ocak 2019’da eğitim kampüsümüzde kıymetli sanatçıyı ağırlamanın onur ve gururunu yaşadık. Program sunumumuzu Sosyal Bilimler Bölüm Başkanımız Gizem TAÇAN gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz Usta Sanatçı Özdemir ERDOĞAN’ın şarkılarını onun karşısında söylemenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadı. Program, Balkanlar Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yiğithan AYGÜR’ün moderatörlüğünde söyleşi şeklinde devam etti. Usta Sanatçı, öğrencilerimize verdiği tavsiyelerle, samimi sohbetiyle gönüllerimizi bir kez daha fethetti. Söyleşimizin ardından Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları öğrencileri Usta Sanatçı Özdemir ERDOĞAN’a ödül ve çiçeğini takdim ettiler. Söyleşimiz Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları kurucularımız ve idarecilerimizle çekilen toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
Bugün eğitim kampüsümüzden bir duayen geçti. Usta Yazar Özdemir ERDOĞAN’ı kıvançla ağırlamanın ve kendilerini tanımanın büyük mutluluğunu yaşayarak bu günü hatıralarımızın silinmeyecek anıları arasına ekledik. Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları ailesi olarak Özdemir ERDOĞAN’a bir kez daha teşekkür ederiz. #eryetişbalkanlar #özdemirerdoğan #yılınenleri #yılınenleriödültöreni #maviçınarödültöreni #maviçınarödülleri

6. Mavi Çınar Ödülleri Sahiplerini Buluyor!

Ortaokul grubu olarak; yönetmenliğini Can ULKAY’ın, senaristliğini ise Yiğit GÜRALP’in yaptığı, 2017 çıkışlı Türkiye-Kore ortak yapımı olan “Ayla” filmini büyük bir keyifle izledik. Film, 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikâyeden esinlenilerek çekilmiştir. Eryetiş-Balkanlar Eğitim Kurumları olarak bu yıl 6.sı düzenlenen Mavi Çınar Töreni’nde “En İyi Yönetmen” kategorisinde ödüle layık görülen Can ULKAY’a bundan sonraki sinema yaşamında başarılar dileriz.  

Ortaokul Öğrencilerimizle Beraber “Ayla” Filmini İzledik

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır. Yirmibirinci Yüzyılda yaşayan toplumların itici gücü bilgidir.

Haber listemize üye olarak, duyuru ve etkinliklerimiz hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Desteklediklerimiz