Balkanlar Koleji olarak, öğrencilerimize spor sevgisini ve kültürünü aşılamak amacıyla Anadolu Efes  - Barcelona Play-Off maçına seyirci olarak katıldık. Baştan sona çekişme içinde geçen mücadele sonucunda Anadolu Efes, seyircisinin de desteği ile 75- 68 kazanarak seride 1-0 öne geçti. Maç boyunca öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz hem destek oldular hem de çok keyifli vakitler geçirdiler. Basketbolcularla tanışma ve fotoğraf çekme şansı yakaladılar. Balkanlar Koleji olarak Anadolu Efes’e başarılar dileriz.  

Balkanlar Koleji Anadolu Efesi Play-Off Serisinde De Yalnız Bırakmadı

Okulumuzda düzenlenen “Sonsuz Yetenekler Ses Yarışması”na;  ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz katıldılar ve kendilerini müziğin akışına, hissettirdiği duyguya kaptırarak coşkulu bir gün yaşadılar, bizlere yaşattılar.  Yarışma sonucunda ilkokul öğrencilerimizden Emir Uras TUNCEL; ortaokul öğrencilerimizden Çiğsenur KUZU birinci oldular. Yalnızca yarışmada birinci olanlara değil,  medeni cesaret gösterip yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize katılım sertifikası verildi. Çünkü; bizim gönüllerimizde tüm katılanlar birinciydi… Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi kutluyor, başarıların devamını diliyoruz.  

Sonsuz Yetenekler Yarıştı!

Balkanlar Koleji 1. ,2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin velileri, öğretmenleriyle buluştular. Yapılan veli toplantısında çocuklarımızın gelişimleri, davranış ve iletişim becerileri değerlendirmeleri yapıldı. Veli katılımının yüksek düzeyde oluşu her iki tarafı da memnun etti. Sayın velilerimizin göstermiş oldukları ilgi ve destekten dolayı teşekkür ediyoruz.  

Veli Toplantımız Gerçekleşti

06 – 07 Nisan 2019 tarihlerinde iki farklı yarışmada bireysel mücadele eden sporcularımız, üstün performans sergileyerek kürsüde kendilerine yer buldular. Ayrıca bu hafta 1. sınıf öğrencilerimiz de ilk turnuva deneyimlerini kazandılar. Anaokulu sporcumuz Rüzgar ATICI ise en küçük başarılı sporcu ödülüne layık görüldü. Kıyasıya mücadelede derece yapan öğrencilerimiz; Ali Atilla ÖPÇÜN, Bora KAYA, Tuna PAÇ. Yarışmada sonuna kadar mücadele eden sporcularımız; Ege KARAASLAN, Kerem KADI, Rüzgar ŞAR, Ayaz ZEYREK’i ve onlara rehberlik eden Satranç Öğretmenlerimiz Yasemin ERDEN ve Cengiz TOPEL’i tebrik eder, bu hafta oynanacak olan turnuvada başarılar dileriz.

Altyapı Satranç Sporcularımız İki Turnuvadan Üç Madalya Kazandı

1.sınıf öğrencilerimiz; bütün bir yıl boyunca çalıştılar, çabaladılar, provalar yaptılar... Daha sonra bütün bir yıl öğrendiklerini okulumuzun konferans salonunda sergileyerek mutlu bir ana imza attılar. Çeşitli gösterilerle şölenlerini coşkulu hale getirdiler. Bizler de onların bu coşkulu anlarını gururla izledik. Peki, çocuklarımızın yetenekleri bununla mı sınırlı? Tabii ki hayır… Çocuklarımızın kendi elleriyle yaptıkları kil tuval çalışmaları ve pastel suluboya çalışmaları okulumuzun lobisinde sergilenmektedir.  

1.Sınıflarımızın Yıl Sonu Gösterisi Ve Resim Sergisi

Okulumuz, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde öğrencilerimizi “otizm” konusunda bilinçlendirmeyi amaçladı. Bu amaç doğrultusunda okulumuz rehber öğretmenleri, “otizmin” ne olduğunu anlatan ve tarihe ismi yazılmış otizmli bilim ve sanat insanlarının yer aldığı bir pano hazırlayıp öğrencilerimizin farkındalık elde etmelerini sağladılar. Panonun etrafına çevrelenen mavi ışıkla hem otizme dikkat çekildi hem de öğrencilerimizin ilgisini pano üzerine toplandı. Ve yapılan bu çalışmalar sayesinde otizmin bir hastalık değil, bir farklılık olduğu algısı öğrencilerimize verildi. Unutmamalıyız ki; onlar içimizden biri… Otizmin farkındayız, onların yanındayız!  

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

“Benimle oynar mısın?’’ sloganıyla yola çıktık ve 2. sınıf öğrencileri olarak bakın neler neler hazırladık:  kızma birader, dokuz taş, beş taş, üç taş, çivili futbol, langırt, masa üstü basket potası, hafıza oyunu, S.O.S, mikado, rengini bul, uzay macerası, dama, satranç ve daha niceleri… 2.sınıflar olarak ilk hedefimiz bu çalışmayı projeleştirmekti. Öğrencilerimiz, KARTAL ŞEHİT ŞÜKRÜ BAYRAKÇI İLKOKULU’ndan okulumuza davet edilen yirmi öğrenci ile tanışıp kaynaştılar ve yaptıkları oyunları tanıtarak onlarla birlikte oyun oynadılar. Ardından o oyunları misafir arkadaşlarına hediye ettiler. Daha sonra hep birlikte yemeklerini yiyerek farklı okullardan yeni arkadaşlar edinmenin ve paylaşmanın verdiği mutlulukla onları okullarına yolcu ettiler.  

 

“Benimle Oynar Mısın?’’

“Yetişen zekaları, kitaplarla beslemeyen milletler hüsrana mahkumdur.”

  1. Flechter
  Her yıl mart ayının son haftası kutlanıyor olan Kütüphanecilik Haftası vesilesiyle Yakacık Balkanlar Koleji Kütüphanesi; kapısı, duvarları, raflarıyla yepyeni ve öğrencilerimizi kitap okumaya davet eden bir yüze kavuşturuldu. Öğrencilerimiz ile okulumuzun kütüphanesinde kitap okuma saati gerçekleştirdik. Kitap kokusunun, huzurunun altında ilerlemenin, gelişmenin mutluluğu içinde; beyniyle ve yüreğiyle buradayım diyen öğrencilerimizle; insan olmanın koşulunun kitaplarla mümkün olabileceği temalı sohbet ettik... “Gel dünyayı kitapla yedi renge boyayalım can ışığım, çocuğum!” diyerek yola çıkan, kütüphanemizin yeni yüzüyle bizlere gülümsemesini sağlayan Türkçe Öğretmenimiz Rabia DELİCAN’a ve Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ayça TOMRİS’e emekleri için teşekkür ederiz.  

Yakacık  Balkanlar Koleji Kütüphanesinin Yeni Yüzü

Bugün okulumuzda 3. sınıf öğrencilerimizin katıldığı "Guess What" yarışmamız vardı. İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerinde verilen cümleleri doğru ve anlamlı bir şekilde tamamlamaya çalışan öğrencilerimizi bir yandan da harfleri bulma telaşı sardı. Onlar yarıştılar, bizler de hem eğlendik hem öğrendik.  

Guess What Yarışması

“Aynalar birilerinin dediği gibi korkutmuyor beni. Evet, saçlarım bembeyaz, yüzüm kırış kırış, ağrılarım da var ama deneyimlerim, sağduyum, bilgeliğim, sabrım da var benim. Sessizliğim bildiğimden, çok gülmüyorsam olgunluğumdan, yanlışlarınızı görmüyorsam sabrımdan… Kalbim bu dünyayı anlamanın aşkıyla yanarken, saçlarım bembeyaz olmuş, yüzüm kırışmış, kimin umurunda!” Siz bizim için değerlisiniz. Siz bizim yol göstericimizsiniz. Biz sizi çok önemsiyoruz. Balkanlar Koleji ilkokul öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yıl da “Büyükler Haftası”nda aile büyüklerini sınıflarında ağırladılar. Merak ettiklerini sordular, bilgilendiler. Fotoğraflar çektirdiler. Çiçeklerini taktim ettiler. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.  

Siz Büyüklerimiz, Hiç Eksilmeyin Başımızdan!

23-24 Mart 2019 tarihleri arasında, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde yapılan Yıldız Robocan yarışmasına iki farklı kategoride toplam 16 robotumuz ile katıldık. Sadece yarışma gününde görebildiğimiz labirent çözen kategorisinde öğrencilerimiz, kendi hazırladıkları ve kodladıkları 4 robotumuz ile deneyim kazandılar. Çizgi izleyen kategorisinde 12 robotumuz, zorlu pistte robotlarını deneyimlediler. Öğrencilerimizi ve onları her zaman destekleyen velilerimizi tebrik ediyoruz. Ardunio ile Kodlamayla tanışan Yakacık Balkanlar Koleji öğrencileri; evrensel bir dil olarak gün geçtikçe önem kazanan kodlamaya hakim, projelerini hayata geçirebilen, algoritmik düşünme becerisi gelişmiş, üretken bireyler olarak ülkemizin geleceğini yazacak. Kodlama eğitiminin erken yaşta başlamasıyla ülkemize teknolojiyi takip eden değil, üreten bireyler kazandırmaya devam ediyoruz.  

Robotik ve Kodlama Kulübü Robot Yarışmalarında

Yakacık Balkanlar Koleji ilkokul öğrencilerimiz, sene başında okulumuzun bahçesine kendi ıspanaklarını ekmişlerdi. Gün geldi, ıspanaklar büyüdü… Şimdi sıra o enfes ıspanakları yemekte. Bugün öğrencilerimiz, sabah kahvaltısında kendi ıspanaklarıyla yapılmış olan böreklerini yediler. Her aşamasında emekleri olan ıspanakları yemek ayrı bir güzeldi. Emeğinize sağlık çocuklar!  

Bugün Ispanaklar Bahçeden

TAZOF (Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu) tarafından Kartal ilçesinde düzenlenen turnuvada yarışan öğrencilerimiz, çok başarılı bir şekilde yarıştılar ve derece ile okulumuza döndüler. 2/A sınıfından Ali Rüzgar BOLDAY,  Q-BITZ kategorisinde Kartal ilçesinde üçüncü olurken;  3/C sınıfından Hüseyin Kayra SÜNGÜLÜ, EQULIBRIO kategorisinde Kartal ikincisi olarak madalyalarını almışlardır.  3/A sınıfından Zeynep ÖZAVCI ise ilkokul mangala kategorisinde 4. olmuştur. Ayrıca 6/B sınıfından Ayşenaz AKYÜREK, ortaokul mangala kategorisinde okulumuzu başarı ile temsil etmiştir. Turnuvaya katılım gösteren ve büyük başarılara imza atan tüm öğrencilerimizi ve onları yetiştiren sevgili öğretmenimiz Elif ÖZTÜRK’ü tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.  

Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası

Farsça “yeni gün” anlamına gelen Nevruz, Türk yurdu Doğu Türkistan’da ortaya çıkan ve Türklerle beraber Anadolu’ya yayılarak binlerce yıldır çeşitli etkinliklerle anılan “Bahar Bayramı” ya da “Ergenekondan çıkış günü” olarak adlandırılmıştır. Bugün, demir dağları eritip yeryüzüne çıkan Türk’ün sabrıyla, gücü ve iradesiyle yaktığı ateşin; ana dediği toprağında beyaz karların, yerini yemyeşil çimlere, yüzüne güneş vuran çiçeklere bıraktığı baharın kutlanışıdır. Biz de Yakacık Balkanlar Koleji olarak  Nevruz’u kutladık. Sosyal Bilgiler öğretmenimiz Ayça TOMRİS, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Öğrencilerimiz “Nevruz” konulu şiirlerini okunduktan sonra bir Nevruz geleneği olan boyanmış yumurtaların tokuşturulma oyunu oynandı. Kuşların sesiyle yankılanan, çocuk kahkahalarının daim olduğu, toprağın rengarenk çiçeklerin açtığı bahar; coşkusu insan ruhunu ve tüm yeryüzünü sarsın. Nevruz Bayramı kutlu olsun!  

Nevruz Bayramı Kutlu Olsun! 

Yapılan 4. okulistik sınavında 3-A sınıfından Zeynep ÖZAVCI ve Zeynep Bade BAHÇECİ; 3- B sınıfından  Kaan HANTİK tüm sorulara doğru cevap vererek Türkiye birincileri olmuşlardır. Öğrencilerimizi kutlar, başarılarının daim olmasını diliyoruz.  

Türkiye Birincilerimiz!

Okulumuz öğrencileri ve değerli velileri, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayıp; Okul Müdürümüz Sayın Mevlüt KARAKURT’a, İlkokul Müdür Yardımcımız Sayın Zarife TARAKÇI’ya, pek kıymetli sınıf öğretmenimiz Leyla ERDOĞAN’a öğrencilere ve velilere göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etmişlerdir. Biz de Balkanlar Koleji ailesi olarak kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Velilerimizden Gelen Bir Teşekkür Daha!

Balkanlar Koleji anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz tarafından getirilen oyuncaklarımız yeni sahiplerine ulaşmak için yola çıktı. Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen kampanyamıza ilgi ve yoğun katılım gösteren öğrenci ve velilerimize çok teşekkür ederiz. Minik yüreklerimizden gelen bu paylaşım, güzel yüreklerinize mutluluk getirsin…  

Oyuncaklarımız Sizlere Mutluluk Getirsin!

Okulumuz Yıldız Erkek Basketbol Takımı; ilçe turnuvası hazırlıkları kapsamında Maltepe Yönder Koleji’ni okulumuzda misafir ederek, dostluk maçı yaptılar. Baştan sona heyecan içinde geçen maçta iki takımda başarılı bir oyun sergiledi. Molalarda, dans etkinlik kulübümüzün yetenekli öğrencileri dans gösterisi yaparak maçımıza ayrı bir renk kattı. Fair Play'in ön plana çıktığı müsabakada, öğrencilerimiz daha da sosyalleşerek güzel bir gün geçirdiler. Takımımıza ilçe turnuvalarında başarılar dileriz.  

Yıldız Erkek Basketbol Takımı’mızdan Dostluk Maçı

Şanlı tarihimizin kahramanlarını 104. yılında anmak üzere Okul Müdürümüz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz ile birlikte konferans salonumuzda toplandık. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın ardından Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ayça TOMRİS günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Bu şanlı günde okul koromuz coşku dolu sesler eşliğinde gösterilerini sundular. İlkokul öğrencilerimiz hazırladıkları oratoryo ile bizleri duygulandırdılar. Ardından ortaokul öğrencilerimiz oynadıkları anlamlı piyesle bizleri o günlere götürdüler. Okul Müdürümüz Mevlüt KARAKURT günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı ve törenimiz son buldu.  

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Törenimiz

Yakacık Balkanlar Koleji ve Balkanlar Koleji Havacılar Anaokulu öğretmenlerimize; Umut Işığı Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen Akademi Disleksi Derneği gönüllü öğretmenlerinden Uzman Psikolog Hakan AYTAÇ ve Özel Eğitim Öğretmeni Hakan AĞBABA tarafından “Disleksi Farkındalık” semineri gerçekleştirilmiştir. Seminer ardından öğretmenlerimize katılım sertifikası verilmiştir.  Katılım sağlayan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.  

Disleksi Dostu Öğretmenlerimiz İle Eğitimimizi Gerçekleştirdik

Yakacık Balkanlar Koleji olarak bugün okulumuzun bahçesinde tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladık. Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ayça TOMRİS, günün anlam ve önemine uygun bir konuşma yaptı. Bir kadının; cephede, laboratuvarda, direksiyon başında, ofiste, okulda, şantiyede; elinde matkabıyla, rujuyla, şiiriyle, kalemiyle dünyayı nasıl değiştirebilecek güçte ve güzellikte olduğunu bir kez daha hatırladık… Bir kadının doğurduğu en büyük lider, bir milleti yeniden doğuran Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın…” diyen, kadını devrimleriyle hak ettiği yere getiren o lidere bir kez daha kulak verdik. Tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!  

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladık

Okulumuz Artistik Cimnastik Minik B Kız Takımı; 6 Mart 2019 tarihinde yapılan Okullar Arası Artistik Cimnastik İl Birinciliği yarışmasında büyük başarılara imza attı. Yer ve atlama aletlerindeki başarılı performanslarıyla; Yağmur Nisa AKYÜZ, Özün Serra YEŞİLYURT, Derin NİZAMOĞULLARI ve Nehir OVAT 24 takım arasından İstanbul 4.sü oldular, bizleri gururlandırdılar. Ferdi sıralamada ise öğrencimiz Yağmur Nisa AKYÜZ, 229 sporcu arasından göstermiş olduğu olağanüstü performansla İstanbul 1.si oldu. Ayrıca Minik B kategorisinde, erkek yarışmacımız Efe KARADAĞ; Minik A kategorisinde  Ece AKGÜN VE Ada Nur ÖPÇÜN okulumuzu yarışmalarda başarıyla temsil ettiler. Öğrencilerimizi yürekten tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.  

Balkanlar Koleji Cimnastik Başarılarına Devam Ediyor

07 Mart 2019 tarihinde saat 14.10’da; “Deprem Haftası” sebebiyle, okulumuzda tüm personel ve öğrencilerimizin katılımıyla alarm, ikaz ve personel tahliyesini gerçekleştirdik. Tüm öğrenciler 2 dakika 20 saniyede toplama alanına geldiler. Deprem tatbikatı ve personel tahliyesi herhangi bir aksaklık yaşanmadan güvenli bir şekilde son buldu.  

Deprem Ve Personel Tahliye Tatbikatı Yapıldı

05 Mart 2019 Salı günü Yabancı Diller Bölümü olarak, 4.5.6. 7.ve 8. sınıflarımızın katılımıyla her yıl yapılmakta olan Quiz Show (Bilgi Yarışması) etkinliğini gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz İngilizce, Almanca ve İspanyolca sorulara cevap vererek kendi seviye gruplarında yarıştılar. Hem eğlendiler hem de yabancı dil bilgilerini ve genel kültürlerini pekiştirdiler.  

Quiz Show (Bilgi Yarışması)

            İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak, İlkokul Rehber Öğretmenimiz Zeynep CERAN tarafından tütün ve teknoloji bağımlılıkları için farkındalık semineri yapılmıştır. Öğrencilerimize bağımlılığın ne olduğu, tütün maddelerinin neler olduğu, sigaranın içindeki zararlı maddeler, sigara kullanımının kısa ve uzun vadeli etkileri, sigaranın tetiklediği hastalıklar, pasif içicilik, sigara bağımlılığı, sigara bıraktıktan sonra vücutta gerçekleşen olaylar gibi konularda bireylerin yeterli bilgi ve bilinç düzeyine ulaşması amacıyla bilgilendirme yapıldı. Ayrıca teknolojinin zararları üzerine soru cevap yöntemi de kullanılarak, öğrencilere bu konuda bilgiler aktarılırken bilgisayar oyunları ve video izleme süreçlerinin olumsuz etkileri kendilerine anlatıldı. Hem tütün hem de teknoloji bağımlılığı konularında farkındalığı artırmak adına bu konularla ilgili sesli hikayeler öğrencilerle paylaşıldı. Daha sonra Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ahmet GEDİK, güvenli internet kullanımı ve oyunlar konusunda öğrencilerimizi bilgilendirdi. Bu yararlı seminer için öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.  

Bağımlı Olma, Özgür Ol!

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır.

Desteklediklerimiz