Günümüzde yazılımın değeri artarken kodlama, yeni çağın alfabesi olarak hayatın her alanında önem kazanıyor. Yakacık Balkanlar Koleji okul öncesi eğitiminden itibaren uygulanan kodlama dersleri, geleceğin endüstri devrimi Endüstri 4.0’a hazır bir nesil yetiştiriyor. Yakın gelecekte her türlü üretimin temelini yazılımın oluşturacağı öngörülürken, yazılım dili olan kodlamanın öğretimi de eğitimin en önemli unsurlarından biri olarak öne çıkıyor. Yakacık Balkanlar Koleji okul öncesi eğitim programları içinde yer alan Kodlama ve Robotik dersleriyle, öğrenciler 5 yaşından itibaren kodlama diliyle tanışıyor. Yaş gruplarına göre düzenlenen Kodlama ve Robotik dersleri, erken çocuklukta kodlama diliyle tanışan çocuklara gelecekte yazılım üretme konusunda yaşıtlarının önüne geçme olanağı sunuyor. Dünyanın önde gelen ülkeleri kodlama derslerini müfredatlarına alıyor Yeni sanayi devrimi olarak anılan Endüstri 4.0, üretim şekilleri başta olmak üzere dünyanın geleceğini yeniden şekillendirmeye hazırlanıyor. Ekonomisi gelişmiş ülkeler eğitim müfredatlarını Endüstri 4.0’a göre şekillendiriyor; STEM eğitimiyle yeni nesilleri değişen üretim şekillerine hazırlarken, ilkokuldan itibaren kodlama derslerine ağırlık veriyorlar. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden olan İngiltere, 5 yaşından itibaren başlattığı kodlama dersleriyle bu alanda, kodlama derslerini 1. Sınıftan itibaren müfredatlarına alan Finlandiya ve Estonya gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinin önünde başı çekiyor. Yakacık Balkanlar Koleji erken çocukluk eğitiminde başlıyor. 5 yaşından itibaren Kodlama ve Robotik dersleriyle tanışan Yakacık Balkanlar Koleji öğrencileri, daha geç yaşlarda bu alanla ilgili dersler alan yaşıtlarına göre yazılım diline daha kolay adapte oluyor. Kodlama diliyle erken çocukluk eğitimi döneminde tanışan Yakacık Balkanlar Koleji öğrencileri, evrensel bir dil olarak gün geçtikçe önem kazanan kodlamaya hakim, projelerini hayata geçirebilen, algoritmik düşünme becerisi gelişmiş, üretken bireyler olarak ülkemizin geleceğini yazacak. Kodlama eğitiminin erken yaşta başlamasıyla ülkemize teknolojiyi takip eden değil üreten bireyler kazandırılması hedefleniyor.      

Kodlama ve Robotik Dersleri İle Öğrencilerimizi Geleceğe Hazırlıyoruz

Başarılarla dolu bir seneyi daha geride bıraktık ve Balkanlar Koleji ailesi olarak karne coşkusunu doyasıya yaşadık.  Karne alımının ardından Okul Müdürümüz Mevlüt KARAKURT öğrencilerimize bol kitap okumalı, bol dinlenmeli bir yaz tatili diledi. Sevgili Öğrencilerimiz, geriye dönüp baktığınızda ne iyi arkadaşlıklar edindim, ne büyük başarılara imza attım, ne yararlı bilgiler öğrendim… diyebiliyorsanız ne mutlu size, ne mutlu bize! İyi tatiller çocuklar, sizleri çok özleyeceğiz!  

Karne Coşkusunu Doyasıya Yaşadık

Yakacık Balkanlar Koleji büyüyor! Yeni eğitim- öğretim yılında, anasınıflarımız yeni binalarında eğitime başlayacaklar. Yeni binamızın yanı sıra, kullanıma açılan yeni bahçemizde de çocuklarımıza çeşitli hizmetler sunulacak. Okulumuzun bahçesine yapılacak olan ‘’Hayvanat Bahçesi’’yle çocuklarımız hayvanlarla iç içe olacak, hayvan sever bir birey olarak büyüyecekler. Onun yanı sıra bahçemize yapılacak olan ‘’Botanik Bahçe’’, “Gezinti Alanı” ve “Hobi Bahçesi” gibi alanlar sayesinde çocuklarımızın teneffüsleri daha eğlenceli ve motivasyon sağlayıcı olacak. Yeniliklerimiz bunlarla mı sınırlı? Tabii ki hayır! Bahçemize yapılacak olan ‘’Spor Alanları”mız ile çocuklarımız sportif yönlerini geliştirecekler, “Amfi Tiyatr” ile her daim sanatla iç içe olacak, yeteneklerini keşfetme fırsatı bulacaklar ve artık çocuklarımız için okula gelmek daha da keyifli olacak!  

Anasınıflarımız Artık Bu Binada!

Yabancı Diller Bölümü olarak düzenlediğimiz “Nationality Fest” etkinliğinde, öğrencilerimiz danslarla ve hazırladıkları stantlarla ülke tanıtımları yaparak festival tadında, eğlenceli bir gün geçirdiler.  

“Nationality Fest” Etkinliğimiz Tamamlandı

Doğada bir gün…  Çevre dostu ilköğretim çağı öğrencileri için, yaş özelliklerini ve sınıf seviyelerini göz önünde bulundurarak eğitici, interaktif, doğal çevreyi koruyabilme eğitimi temalı bir oyun alanı olan Mihrabat Korusu’na gezi düzenledik. Çok keyifli bir gezi oldu.  

Mihrabat Korusu’na Gezi Düzenledik

Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz gece kampımız, yine Tepeören Çiftlik Bahçesi’nde gerçekleşti. On beş öğrencimizin yanı sıra yedi velimiz de kampımıza gelerek bizimle iş birliği yaptı. Birlikte odun topladık, ateş yaktık, sucuk pişirdik… Ardından ateşin közünde kumpir yaptık. Tatlı olarak da yine ateşte pişirdiğimiz marşmelovları paylaştık. Gece yarısı kafa fenerlerimizi kapatıp ay ışığını kullanarak yaptığımız yürüyüş ve ertesi gün yapılan su savaşı unutulmazdı… Ekipteki tüm öğrenciler hem doğada tek başlarına bir gece geçirip cesaret kazandılar hem de çadır kurmayı, konserve açmayı öğrenerek el becerilerini geliştirdiler. Kendi yemeklerini yaptılar. Ağaca tırmanmayı öğrendiler. Çocuk haklarını yüksek ses ile okuyup dinlediler. Paylaşmayı ve yardımlaşmayı denediler. Ve bir geceliğine de olsa TEKNOLOJİK aletlerden uzak durdular. Daha ne olsun... Yeni kamplarda görüşmek üzere...  

Gece Kampımız Çok Keyifli Geçti, Yeni Kamplarda Görüşmek Üzere!

Sene bitiyor, çocuklarımızın sanatsal çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 4 sınıflarımızın yaptıkları el emeği, göz nuru ‘’sanat kili’’ çalışmaları lobimizde sizler için sergilenmektedir. Herkesi sergimize bekleriz.  

Sanat Kili Sergimize Bekleriz!

Sanatla iç içe olan çocuklarımız, her gün yeni bir şaheserle karşımızdalar! 4. sınıfların üstün yeteneklerini kullanarak yaptıkları ‘’doğa’’konulu tuval seramik ve kil çalışmaları lobimizde sergilenmektedir. Tüm sanatseverleri sergimize bekleriz.

Tüm Sanatseverleri Sergimize Bekleriz

Her okul bittiğinde hayatımızın bir dönemini de kapatmış oluruz. Her biten dönem, bizlere yüzlerce hatta binlerce farklı şey öğreterek çıkıp giderler hayatımızdan. Her mezuniyet gününde, bambaşka bir insana dönüşmüşüzdür aslında… İşte bu yüzden mezuniyetler önemlidir. Aslında o günlerde kutladığımız tek şey, öğrendiklerimiz ve yeni bir insana dönüşmemizdir… Bugün yeni bir hayatın başlangıcındayız ve ileride bizi neler beklediği tamamen sürpriz… Hep birlikte güzel bir gelecek için çalıştık senelerce ve şimdi tam da o eşikteyiz. Tüm mezun öğrencilerimizi kutluyor, hayatları boyunca başarı merdivenlerini hızla çıkmalarını diliyoruz.  

4.Sınıflarımız Mezun Oldu!

Okulumuzun bahçesinde, 24 Mayıs 2018 tarihinde öğrencilerimizin katılımı ve çalışmaları ile ‘’Gökcisimleri Bilim Şenliği’’ düzenlendi. Öğrencilerimizi araştırmaya teşvik   etmek,  bilimi sevdirmek ve onlara bilimin eğlenceli tarafların göstermek için  tüm sınıflarımızla şenlikte buluştuk.  

Okulumuzda Gökcisimleri Bilim Şenliği Yapıldı

1.sınıf öğrencilerimiz sene başından bu yana yaparak ve yaşayarak öğrendikleri etkinlikleri büyük bir heyecanla ailelerine sundular. Anne ve babalar çocuklarının gösterdikleri gelişimi gururla izlediler.  

1.Sınıflarımız Portfolyo Sunumlarını Gerçekleştirdiler

4. sınıflar olarak portfolyo sunumumuzu başarıyla tamamladık. Öğrencilerimiz bir yıl boyunca yaptıkları etkinlikleri ailelerine büyük bir sevinçle sundular. Anne babalar çocuklarının gelişimini gururla izlediler.  

4.Sınıflar Portfolyo Sunumumuz Gerçekleşti

3. sınıflar olarak portfolyo sunumumuzu başarıyla gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz bir yıl boyunca yaptıkları etkinlikleri tüm özgüvenleri ile ailelerine sundular. Öğrencilerimiz sunumlarını gerçekleştirirken anne babalar da çocuklarını büyük bir gururla izlediler.  

3. Sınıflar Portfolyo Sunumumuz Gerçekleşti

Okulumuzun bahçesinde Sayın Kurucularımız, Sayın Okul Müdürümüz, Sayın Müdür Yardımcılarımız, Sevgili Öğretmenlerimiz ve Değerli Velilerimizin katılımıyla  “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”mızı kutladık. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenimiz ‘’Günün Anlam ve Önemi’’, “Gençlik Korosu”, “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” , “Keman, Piyano, Saz, Bateri, Çalışması’’,’’ Dans Gösterisi” ve ardından ‘’Canlı Müzik’’ ile son buldu.  Her yaş grubundan oluşan öğrencilerimizle,  günlerdir emek harcadığımız çalışmalarımızı gururla velilerimize, öğretmenlerimize ve arkadaşlarımıza sergiledik. Törenimize yoğun ilgi gösteren velilerimize ve özenle çalışan gençlerimize teşekkür ederiz.  

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Coşkuyla Kutladık

2.sınıf öğrencilerimiz, anne ve babalarının karşısında portfolyo sunumlarını gerçekleştirdiler. Yıl boyunca öğrendikleri ve kazandıkları becerileri kullanarak öz güvenlerini sergilediler. Gurur ve sevinçlerini paylaştılar... Velilerimiz de öğrencisinin gelişimlerine tanık oldular.  

2. Sınıf Portfolyo Sunumlarımız Gerçekleşti

Sanatla iç içe olan çocuklarımız, her gün yeni bir şaheserle karşımızdalar! 3. sınıfların üstün yeteneklerini kullanarak yaptıkları ‘’doğa’’konulu tuval seramik ve kil çalışmaları lobimizde sergilenmektedir. Tüm sanatseverleri sergimize bekleriz.  

Tüm Sanatseverleri Sergimize Bekleriz

3.sınıflar olarak yıl sonu gösterimizi bol kahkahalı, eğlenceli, başarılı bir şekilde tamamladık ve tüm yılın yorgunluğunu çıkardık. Emek veren tüm öğretmenlere ve katılım gösteren velilerimize teşekkür ederiz.  

3.Sınıflar Yıl Sonu Gösterimiz Tamamlandı

09-10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde okul lobisinde Okul Aile Birliği üyelerimiz tarafından  "Anneler Günü Kermesi’’ düzenlendi.  Kermesimize öğrencilerimiz ve  velilerimiz  yoğun  katılım ve ilgi gösterdi. Balkanlar Koleji Ailesi olarak,  kermesi düzenleyen Okul Aİle Birliği üyelerimize emeklerinden dolayı teşekkür eder, tüm annelerimizin anneler gününü kutlarız.  

Anneler Günü Kermesi

Sanatla iç içe olan çocuklarımız, her gün yeni bir şaheserle karşımızdalar! 2. sınıfların üstün yeteneklerini kullanarak yaptıkları ‘’doğa’’konulu tuval seramik ve kil çalışmaları lobimizde sergilenmektedir. Tüm sanatseverleri sergimize bekleriz.  

Tüm Sanatseverleri Sergimize Bekleriz

Biz 2.sınıf öğrencileri olarak; sizlerin kocaman yürekli çocukları, bir demet çiçeği olduk ve sizlerin sevgisiyle büyüdük...Yıl boyunca çalıştık, çabaladık ve artık eğlenmeyi hak ettik. Yaptığımız danslar, oyunlar, dramalar ve şiirlerle hem eğlendik hem eğlendirdik. Yaptığımız gösteri sonunda da kocaman bir alkış aldık. Bizi çalıştıran öğretmenlerimize ve destek veren herkese teşekkür ederiz.  

Yıl Sonu Gösterimiz Var!

Özel Yakacık Balkanlar Koleji  4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 30 kişilik okul koromuz; 4 Mayıs 2018 Cuma günü Müzik Öğretmeni Gözde TÜVAR KUZU yönetiminde ‘’Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’’ne katıldılar. Toplamda 21 il, 2 ülke 104 koro ve 3821 koristin katıldığı; ünlü Keman Virtüözü Cihat AŞKIN, Ünlü Piyanist Gülsin ONAY, Cem MANSUR gibi isimlerin jüri üyeliği yaptığı bu festivalde; sanatsever öğrencilerimiz çocuk şarkıları seslendirerek tüm dinleyenleri kendilerine hayran bıraktılar. Yarışmanın sonucunda öğrencilerimiz, 6 Mayıs 2018 Pazar günü gerçekleşen ödül töreninde çocuk şarkısı yorumlamada başarılı olmuşlar ve ödül almaya hak kazanmışlardır. Kendilerini bu üstün başarılarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.  

SANSEV İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali!

Sanatla iç içe olan çocuklarımız, her gün yeni bir şaheserle karşımızdalar! 2. sınıfların üstün yeteneklerini kullanarak yaptıkları ‘’doğa’’konulu tuval seramik ve kil çalışmaları lobimizde sergilenmektedir. Tüm sanatseverleri sergimize bekleriz.

Tüm Sanatseverleri Sergimize Bekleriz

27-28-29 Nisan 2018 tarihlerinde sezon finali olarak nitelendirilen FMV ışık Okulları Takımlar Turnuvası, tüm kategorilerde yaklaşık 200 okul takımın katılımıyla sona erdi. Üç günlük mücadelede okulumuz Yıldız Takımı, tüm rakiplerini yenerek ‘’Yıldızlar birincisi’’ oldu. Şampiyonlarımız; Yağız Çınar AKIN, Devin HİŞİL, Ege ALPİN, Oğuz Kağan AYDIN, Tuna Deniz PAÇ ve antrenörümüz Cengiz TOPEL. Öğrencilerimizi, ailelerini ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi kutluyoruz.  

Fmv Işık Okulları Takımlar Satranç Turnuvasında Birincilik

Her gün derslerimi  yaptım. Her gün yazılarımı yazdım. Gördünüz ya işte bugün, Hem okudum hem de yazdım. Bilgiler öğreniyorum. Artık çok şey biliyorum. Biz artık okuyoruz, yazıyoruz… Bir yıl boyunca yaptığımız çalışmalarımızı, küçük etkinliklerimizle ailelerimize sergiledik. Sergilerken hem çok eğlendik hem çok eğlendirdik. Mutluluğumuzu  büyüklerimizle paylaşmaktan keyif aldık.  

Okuma Bayramı Şenliği

1.Sınıfların ‘’Yılsonu ve Okuma Bayramı’’ sergisi lobide sergilenmektedir. Sergimize herkesi bekleriz.  

 ‘’Yılsonu ve Okuma Bayramı’’ Sergisi

Balkanlar Koleji

demo_image

Balkanlar Koleji Ailesi; varlık nedenini, “ Biz Eğitim için Varız” temel kabullenmesi ve iddiası ile açıklamaktadır. Ailemizin inanarak paylaşmakta olduğu bu misyon kendisine güçlü bir ilham ve enerji kaynağı oluşturmakta, temel felsefesi ve vizyonun doğrultusunda uzak ve yakın hedeflerini belirleyerek eğitim süreçlerini yapılandırmaktadır.

Desteklediklerimiz